Luksemburg zapowiada darmową komunikację publiczną
Od lata przyszłego roku cała komunikacja publiczna w Luksemburgu - autobusowa, tramwajowa i kolejowa - ma być darmowa. To realizacja postulatu nowej lewicowej koalicji, która zapowiedziała m.in. legalizację marihuany (jako pierwszy kraj w Europie) i dwa dodatkowe dni wolne od pracy.
Luksemburczycy już teraz mogą się cieszyć tanimi biletami na transport publiczny - za bilet dwugodzinny (wystarczający na większość podróży w tym małym kraju, który jest zaledwie pięć razy większy od Warszawy) płacą 2 euro, za bilet pierwszej klasy - 3 euro. Bilet całodobowy na wszystkie środki transportu kosztuje 4 euro. Młodzi ludzie i tak jeździli za darmo, a większość mieszkańców kraju mogło kupić bilet całoroczny za 150 euro.
Od przyszłego lata ma się to jednak zmienić - Luksemburg jako pierwszy kraj na świecie ma wprowadzić całkowicie darmową komunikację publiczną. Będzie to dotyczyć wszystkich środków transportu - zarówno pociągów, jak i tramwajów, i autobusów.
Koszt działania komunikacji publicznej w Luksemburgu szacowany jest na miliard euro rocznie. Wpływy z biletów wynosiły zaledwie 30 mln euro. Wraz z likwidacją biletów zniknie ulga podatkowa dla osób poruszających się komunikacją publiczną.
Nie wiadomo, jak zostanie rozwiązana kwestia podziału wagonów w pociągach na pierwszą i drugą klasę.
Stolica kraju - miasto Luksemburg - uchodzi za jedną z najbardziej zakorkowanych na świecie. Liczy ok. 110 tys. mieszkańców, ale - według "The Guardian" w dni robocze przyjeżdża tu do pracy cztery razy więcej osób.
Bezpłatna komunikacja to jeden z pierwszych postulatów nowego, drugiego rządu Xaviera Bettela, który został zaprzysiężony 5 grudnia.
Koalicja, tworzona przez centrową Partię Demokratyczną, Luksemburską Socjalistyczną Partię Robotniczą i Zielonych, i nazywana "gambijską" (od kolorów ugrupowań, które razem tworzą flagę tego afrykańskiego państwa), ma wiele różnych pomysłów. Zapowiedziała m.in. legalizację marihuany jako pierwsze państwo w Europie (w niektórych krajach, np. Holandii, jest ona zdepenalizowana) i wprowadzenie dwóch dodatkowych dni wolnych od pracy, m.in. 9 maja, który ma być "Świętem Europy".
Bettel jest najdłużej rządzącym (od 2013 roku) otwarcie homoseksualnym przywódcą państwa w nowożytnej historii świata.
Czytaj więcej
Komentarze