Wałęsa z Dudą już w USA. Lecieli na pogrzeb Busha. "Panowie prezydenci siedzieli obok siebie"

Świat
Wałęsa z Dudą już w USA. Lecieli na pogrzeb Busha. "Panowie prezydenci siedzieli obok siebie"
Facebook/Lech Wałęsa

Prezydent Andrzej Duda przybył do Waszyngtonu, gdzie weźmie udział w uroczystości pogrzebowej byłego prezydenta USA George’a H.W. Busha. Na pokładzie samolotu, którym leciał Duda, obecny był też były prezydent Lech Wałęsa - podróż odbył w koszulce z napisem "Konstytucja". Prezydencki rzecznik Błażej Spychalski zabranie na pokład samolotu Lecha Wałęsy nazwał "bardzo ważnym gestem".

- To bardzo ważny gest ze strony prezydenta Andrzeja Dudy. Jesteśmy ponad bieżącymi konfliktami politycznymi w naszym kraju - powiedział w środę prezydencki rzecznik Błażej Spychalski o wspólnym locie do USA byłego i urzędującego prezydenta.

 

"Panowie prezydenci siedzieli obok siebie"

 

Spychalski pytany, czy na pokładzie samolotu zaplanowano rozmowy między Dudą a Wałęsą, oświadczył, że "pewnie takie rozmowy miały miejsce, tym bardziej, że panowie prezydenci siedzieli obok siebie".

 

 

O tym, że Lech Wałęsa otrzymał zaproszenie na uroczystości pogrzebowe George'a Busha, jako pierwsze poinformowały "Wydarzenia". Wieczorem kancelaria prezydenta podała, że Andrzej Duda przychylił się do prośby byłego prezydenta i pomoże w organizacji lotu. Lech Wałęsa zapytany przez reporterkę Polsat News Annę Gonię o to, co powie na pokładzie samolotu prezydentowi, odparł: - Dzień dobry, jak on będzie pierwszy, jak ja będę pierwszy, to myślę, że on mi powie. A potem to się rozkręcimy.

 

Zapowiedział również, że do USA poleci w koszulce z napisem "Konstytucja". - Powiedziałem, że nawet do trumny, gdy nie dojdziemy do wolności, do trójpodziału władzy, proszę mnie do trumny włożyć w tej koszulce - wyjaśnił Lech Wałęsa.

 

"Ubierz się w końcu jak człowiek" vs. "A Ty się rozbierz"

 

 

Zanim Lech Wałęsa wsiadł na pokład samolotu, którym do USA podróżował z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą, zamieścił w sieciach społecznościowych zdjęcie z lotniska na Okęciu - oczywiście w koszulce z napisem "Konstytucja". 

 

"Ubierz się w końcu jak człowiek, a nie pajacujesz" - skomentował zdjęcie jeden z internautów. Były prezydent mu odpowiedział: "A Ty się rozbierz". 

 

 

George H.W. Bush zmarł w wieku 94 lat

 

George H.W. Bush, w latach 1989-1993 prezydent USA, a wcześniej wiceprezydent w administracji Ronalda Reagana, zmarł w piątek wieczorem w wieku 94 lat.


41. prezydent Stanów Zjednoczonych zostanie pochowany z honorami państwowymi po kilkudniowych uroczystościach żałobnych w Waszyngtonie i w stanie Teksas. Środa 5 grudnia ma być w USA dniem żałoby narodowej.


W środę trumna ze zwłokami George’a H.W. Busha zostanie przewieziona z Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie o godz. 11 czasu miejscowego (godz. 17 w Polsce) rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Udział w nim weźmie prezydent USA Donald Trump z małżonką, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego.

 

grz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie