Silne trzęsienie ziemi u wybrzeży Nowej Kaledonii. Odwołano alert przed tsunami

Świat
Silne trzęsienie ziemi u wybrzeży Nowej Kaledonii. Odwołano alert przed tsunami
Zdj. ilustracyjne/Wikimedia Commons/Avenue

Silne podmorskie trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6 nawiedziło w środę Południowy Pacyfik, niedaleko wschodnich wybrzeży Nowej Kaledonii. Na początku informowano o możliwości powstania tsunami, jednak po kilku godzinach ostrzeżenie zostało odwołane. Trzęsienie ziemi nie spowodowało ani ofiar w ludziach, ani zniszczeń.

Trzęsienie ziemi pod dnem morza miało miejsce dość płytko - na głębokości ok. 10 km i 155 km na wschód i południowy wschód od Wysp Lojalności, grupy wysp stanowiących jedną z trzech prowincji Nowej Kaledonii, terytorium zamorskiego Francji - poinformowało PTWC.

 

Według amerykańskich służb geologicznych (USGS) do wstrząsów doszło 168 km na wschód od Tadine w Nowej Kaledonii. Następnie miało miejsce co najmniej pięć wstrząsów wtórnych o magnitudzie od 5,6 do 6,0 - podaje agencja AP.

 

 

"Obserwacje i badania terenowe potwierdzają, że natężenie tsunami jest znacznie mniejsze i nie stanowi już większego zagrożenia dla ludności" - poinformowała obrona cywilna Nowej Kaledonii, terytorium zamorskiego Francji.

 

Wcześniej centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku (PTWC) wydało ostrzeżenie przed "niebezpiecznymi falami tsunami" wzdłuż wybrzeży Nowej Kaledonii i Vanuatu. Część ludności zagrożonych terenów w Nowej Kaledonii ewakuowała się - podaje AFP.

 

Nową Kaledonię i Vanuatu zamieszkuje podobna liczba ok. 280 tysięcy ludzi. Media informują, że w stolicy Vanuatu, mieście Port Vila, były odczuwalne wstrząsy o średnim natężeniu.

 

Wideo: Silne trzęsienie ziemi w Japonii

 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie