Co dziesiąty mieszkaniec Włoch jest imigrantem. "Przekroczenie symbolicznej bariery"

Świat
Co dziesiąty mieszkaniec Włoch jest imigrantem. "Przekroczenie symbolicznej bariery"
PAP/EPA/MIGUEL PAQUET

Do 10 procent wzrósł odsetek imigrantów mieszkających we Włoszech, co uznano za przekroczenie symbolicznej bariery. Obecnie cudzoziemców-rezydentów jest ponad 6 milionów - wynika z raportu na temat migracji opracowanego w Mediolanie.

W dokumencie Fundacji Inicjatyw i Studiów nad Wieloetnicznością (ISMU) odnotowano, że w radykalny sposób spadła fala migracyjna na włoskie wybrzeża. Do końca listopada przypłynęło 22 tysiące migrantów.

 

Do 55 tysięcy wzrosła zaś liczba ta w Hiszpanii, która pod tym względem zajęła pierwsze miejsce w Europie.

 

Z 24. raportu fundacji wynika, że nielegalnych imigrantów jest we Włoszech ponad 530 tysięcy, co stanowi 8,7 proc. wszystkich migrantów. W tym roku wydalono około 7 tysięcy osób, z których ponad 4 tysiące przymusowo.

 

Ponad 6 milionów imigrantów

 

Największą nowością zawartą w opracowaniu jest wskazany w nim wzrost o 2,5 pkt proc. do 10 proc. wskaźnika imigrantów mieszkających w tym kraju. Jest ich 6,1 mln na 60,5 miliona ogółu ludności. Fakt, iż co dziesiąty mieszkaniec Italii jest cudzoziemcem, jest przekroczeniem "symbolicznej bariery" - podkreślili autorzy opracowania.

 

Zwrócili też uwagę na spadek liczby osób otrzymujących obywatelstwo włoskie. W 2017 roku było ich 147 tysięcy, o 55 tysięcy mniej niż rok wcześniej.

 

Pod względem zatrudnienia trzeci rok z rzędu maleje liczba bezrobotnych wśród cudzoziemców. Ich zarobki są o 35 proc. niższe niż Włochów.

 

WIDEO: Do wybrzeża przybił ponton, wybiegli z niego imigranci

 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie