Rozbito nowe kierownictwo Cosa Nostry. 46 aresztowanych, w tym 80-letni boss

Świat
Rozbito nowe kierownictwo Cosa Nostry. 46 aresztowanych, w tym 80-letni boss
PAP/EPA/Igor Petyx

Na Sycylii policja aresztowała we wtorek nowego szefa Cosa Nostry, 80-letniego Settimo Mineo, W ręce śledczych wpadło także 45 innych osób z kierownictwa mafii. Włoscy śledczy, którzy poinformowali o tej akcji, zauważyli, że sycylijska przestępczość zorganizowana ostatnio odbudowała struktury przywódcze.

Zatrzymań dokonano na wniosek prokuratury do walki z mafią w Palermo, która w dochodzeniu zrekonstruowała i rozbiła ścisłe kierownictwo Cosa Nostry.

 

W toku śledztwa ustalono, że na czele organizacji stał Settino Mineo, który ma za sobą kilkadziesiąt lat działalności w tym klanie i liczne pobyty w więzieniu. Po śmierci odbywającego wiele wyroków dożywocia potężnego bossa mafii Toto Riiny, do którego doszło przed rokiem, to właśnie Mineo został desygnowany na szefa tej przestępczej organizacji.

 

Według włoskiego wymiaru sprawiedliwości świadczy to o tym, że sycylijska mafia, której lokalni bossowie nie spotykali się ostatnio na naradach, po latach postanowiła ponownie zjednoczyć się pod jednym przywództwem, nawiązując do tradycji poprzednich dekad.

 

- To jeden z najmocniejszych ciosów zadanych mafii przez państwo - tak wtorkową operację podsumował wicepremier Luigi Di Maio. Drugi wicepremier, szef MSW Matteo Salvini ocenił zaś, że włoskie siły bezpieczeństwa "są jednymi z najlepszych na świecie".

bas/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie