Pierwszy egzamin ósmoklasisty wiosną. Będzie dużo zadań otwartych

Polska
Pierwszy egzamin ósmoklasisty wiosną. Będzie dużo zadań otwartych
Polsat News

- To, co istotne na egzaminie ósmoklasisty, jeśli porównywalibyśmy go do egzaminu gimnazjalnego, będzie więcej zadań otwartych - powiedział dyrektor CKE na konferencji prasowej z udziałem kierownictwa MEN. Dodał, że większa liczba zadań otwartych wynika z analiz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, ale też z głosów uczniów i nauczycieli.

Wiosną 2019 r. pierwszy raz przeprowadzony będzie egzamin ósmoklasisty - dla pierwszego rocznika absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej i ostatni raz egzamin gimnazjalny - dla ostatniego rocznika absolwentów gimnazjów.

 

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się 15-17 kwietnia 2019 r. Poprzedzi go w dniach 18-20 grudnia próbny egzamin - przypomniał we wtorek dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

 

15 kwietnia uczniowie podejdą do egzaminu z języka polskiego, 16 kwietnia - z matematyki, a 17 kwietnia - z języka obcego nowożytnego, wybranego przez ucznia z dwóch języków, których uczeń się uczy w szkole.

 

Punkty uzyskane przez uczniów z tych egzaminów wpłyną na przyjęcie uczniów do wybranych przez nich szkół średnich. Będą odrębne rekrutacje do osobnych klas dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej i gimnazjum.

 

MEN: miejsc nie zabraknie

 

Minister edukacji we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie podała, że w 2019 r. o przyjęcie do szkół średnich ubiegać się będzie około 727 tys. uczniów: 376 tys. - pierwszy rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej i 350 tys. - ostatni rocznik absolwentów gimnazjów. Zalewska poinformowała, że to roczniki z najniższego punktu niżu demograficznego. Jak mówiła, niż daje gwarancje "bezpiecznego i spokojnego zmieszczenia młodzieży w szkole".

 

- W szkołach będzie podwójna liczba klas - dodał wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

 

Prawie połowa uczniów chce iść do liceum

 

Na podstawie wyborów uczniów z lat ubiegłych MEN szacuje, że o przyjęcie do liceów ogólnokształcących ubiegać się będzie około 45 proc. z nich, czyli 327 tys., o przyjęcie do techników - około 40 proc. absolwentów, czyli około 290 tys., a do szkoły branżowej I stopnia - około 15 proc., czyli 109 tys. - Tak samorządy przygotowują się co roku - to nic nowego - do rekrutacji - zaznaczyła minister.

 

Ministerstwo edukacji narodowej zapewnia, że Każdy absolwent szkoły podstawowej i gimnazjum będzie miał miejsce w szkole od 1 września 2019 roku. Szkoły są przygotowane na przyjęcie zwiększonej liczby uczniów, dysponują odpowiednią liczbą sal dydaktycznych i przygotowują większą liczbę klas (oddziałów).

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie