"Można cofnąć Brexit". Opinia rzecznika generalnego TSUE

Świat
"Można cofnąć Brexit". Opinia rzecznika generalnego TSUE
PAP/EPA/ANDY RAIN

O możliwości cofnięcia opuszczenia Unii Europejskiej przez kraj członkowski, który zdecydował się wcześniej na taki krok, poinformował we wtorek Campos Sánchez-Bordona, rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE. W komunikacie z opinią w sprawie C-621/18 - opuszczenie Unii Europejskiej - wyjaśniono, że jest to odpowiedź na pytanie m.in. szkockich parlamentarzystów i Sądu Najwyższego.

Pytanie zadane TSUE dotyczyło informacji, czy "państwo członkowskie, które powiadomiło Radę Europejską o zamiarze odstąpienia od UE, zgodnie z art. 50 Traktatu o UE, może jednostronnie odwołać to powiadomienie, a jeśli tak, to na jakich warunkach".

 

Rzecznik generalny stwierdził, że ​​artykuł 50 Traktatu o UE jest wyrazem zasady poszanowania tożsamości narodowej państw członkowskich, pozwalający im wycofać się z przynależności do UE, jeżeli uznają, że tożsamość narodowa jest niezgodna z członkostwem w UE. Zdaniem Campos Sánchez-Bordona nie ma powodu, państwo to nie mogło łączyć swojej tożsamości z integracją z UE. Nie ma też przeszkód "na drodze do dalszego członkostwa w UE państwa członkowskiego, które zdecydowało się opuścić UE, ale potem zmieniło swoje stanowisko".

 

Sprawa toczy się z powództwa szkockich przeciwników Brexitu. Zapytali oni Sąd Najwyższy w Szkocji, czy zgodnie z prawem UE można jednostronnie wycofać notyfikację (zawiadomienie - red.) o zamiarze wystąpienia ze Wspólnoty. Sąd w trybie przyspieszonym skierował to pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, który zajmował się sprawą w pełnym składzie.


Zjednoczone Królestwo ma opuścić Unię 29 marca 2019 r., do czego zobowiązał je wynik referendum ws. przynależności do UE z czerwca 2016 r. W Szkocji za Brexitem opowiedziało się jedynie 38 proc. głosujących.

grz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie