"DGP": duży problem szpitali. Opłaty za prąd mogą wzrosnąć ponad dwukrotnie

Biznes
"DGP": duży problem szpitali. Opłaty za prąd mogą wzrosnąć ponad dwukrotnie
1662222

Niektóre szpitale będą musiały zapłacić za energię ponad dwukrotnie więcej niż obecnie. W przypadku części z nich oznaczać to będzie koszty działalności wyższe o milion złotych rocznie - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego przez Związek Powiatów Polskich gazeta podkreśla, że w 84 szpitalach podwyżki wyniosą od 38 do 112 proc. "To oznacza, że wydatki średniej wielkości powiatowej placówki wzrosną o 20-40 tys. zł miesięcznie. Czyli około pół miliona rocznie" - czytamy.

 

Według dziennika zmianę tę najbardziej odczują szpitale specjalistyczne, korzystające z energochłonnych tomografów, rentgenów czy najlepiej wyposażonych sal operacyjnych. "Obecnie wydatki publicznych lecznic na energię elektryczną stanowią średnio 2 proc. ich budżetów" - podkreśla gazeta.

 

Jak dodaje, po zmianach w przyszłym roku mogą one wzrosnąć do 3-3,5 proc. - Przy napiętych planach finansowych każdy procent to bardzo dużo - przekonuje cytowany w dzienniku Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

 

"Nie wiadomo, czy będzie można skorzystać z rekompensat"

 

Z kolei prezes zarządu Centrum Zdrowia w Mikołowie Władysław Perchaluk ocenia w gazecie całą sprawę jednym słowem: "Tragedia". Według niego najkosztowniejsza jest działalność bloku operacyjnego i wykonywanie specjalistycznych badań. - Ale z nich nie możemy zrezygnować - podkreśla.

 

Perchaluk dodaje, że analizowany jest wariant wprowadzenia systemów i aparatury energooszczędnej. Obawia się też wzrostu cen za usługi, takie jak tomografia komputerowa i rentgen, które u niego w szpitalu realizują podmioty zewnętrzne.

 

Jak podkreśla dziennik, "w nieoficjalnej rozmowie Ministerstwo Energii przyznaje, że nie wiadomo, czy szpitale będą mogły skorzystać z rekompensat, czyli dopłat do wyższych rachunków za prąd". - Oficjalnej odpowiedzi resortu nie otrzymaliśmy. Na razie nie ma żadnych szczegółów. Ale i tak już planujemy, że dojdzie do masowego składania wniosków o dopłaty - podsumowuje cytowany w gazecie szef Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski.

bas/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze