Prezydent przychylił się do prośby Wałęsy ws. lotu na pogrzeb Busha. "Uzgodniono szczegóły"

Polska

Prezydent Andrzej Duda przychylił się do prośby b. prezydenta Lecha Wałęsy o pomoc w organizacji wyjazdu na pogrzeb b. prezydenta USA George’a H.W. Busha. Przed godz. 20 uzgodniono szczegóły lotu - poinformował prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. O tym, że Wałęsa poprosił o pomoc Kancelarię Prezydenta i MSZ poinformowały "Wydarzenia" Polsatu.

George Bush senior zostanie pochowany w czwartek w Teksasie obok żony Barbary i córeczki Robin, która zmarła na białaczkę, gdy miała trzy lata. Uroczystości związane z pożegnaniem byłego prezydenta USA potrwają kilka dni. 

 

Przylot rządowego samolotu do stolicy USA spodziewany jest o godz. 15.30 czasu waszyngtońskiego (21.30 w Polsce). Następnie trumna z ciałem zmarłego zostanie przewieziona na Kapitol.

 

W poniedziałek trumna z ciałem George'a H.W. Busha została wystawiona na widok publiczny w rotundzie pod kopułą Kapitolu. Jest to zaszczyt zarezerwowany tylko dla najwybitniejszych obywateli USA. Amerykanie będą też żegnać byłego prezydenta na ulicach Waszyngtonu, kiedy trumna z jego ciałem będzie przejeżdżać z Kapitolu do waszyngtońskiej Katedry Narodowej.

 

W środę trumna ze zwłokami George’a H.W. Busha zostanie przewieziona z Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie o godz. 11 czasu miejscowego (godz. 17 w Polsce) rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Udział w nim weźmie prezydent Trump z małżonką, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego prezydenta.

 

Polskę reprezentować będzie prezydent Andrzej Duda, który do USA wyruszy we wtorek. Środa będzie w USA dniem żałoby narodowej.

 

Zaproszenie na uroczystości dostał też Lech Wałęsa, który jak mówi, przyjaźnił się z Georgem H.W. Bushem w czasach, kiedy Polska tej przyjaźni i pomocy najbardziej potrzebowała.

 

Lech Wałęsa poprosił Kancelarię Prezydenta i MSZ o pomoc w zorganizowaniu podróży. Prośbę wysłano w poniedziałek przed południem. Przed godz. 21 rzecznik prezydenta Błażej Spychalski przekazał, że prezydent do prośby się przychylił. 

 

 

George H.W. Bush zmarł w wieku 94 lat. Był prezydentem USA w latach 1989-1993.

 

 

Zanim Spychalski przekazał wiadomość, do prośby b. prezydenta odniósł się Jacek Sasin w programie "Wydarzenia i Opinie" mówiąc, że "lata po całym świecie i radzi sobie doskonale. Pewnie zależy mu, by wywołać kolejny temat i zrobić z siebie ofiarę".  

 

 

ml/dro/ Wydarzenia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie