Podatek cukrowy - minister zdrowia chce wprowadzenia dodatkowych opłat dla producentów żywności

Polska
Podatek cukrowy - minister zdrowia chce wprowadzenia dodatkowych opłat dla producentów żywności
pixabay.com/ goranmx

Łukasz Szumowski w poniedziałek przyznał, że wprowadzenie podatku cukrowego od produktów żywnościowych,w tym napojów, o dużej zawartości cukru byłoby korzystnym rozwiązaniem dla polskich pacjentów. Trwają rozmowy z ministerstwem finansów, ale jak podkreśla minister zdrowia to "temat istotny, ale delikatny".

Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że nadwaga, otyłość, a w szczególności otyłość olbrzymia to epidemia XXI wieku. 

Zapytany o możliwość wprowadzenia tzw. podatku cukrowego zwrócił uwagę, że "takie rozwiązanie nie jest w gestii ministra zdrowia", ale zaznaczył, że są to rozwiązania korzystne dla pacjentów i skłaniające firmy do wytwarzania produktów, które mają mniejszą zawartość cukru.

 

- Jesteśmy w ciągłym kontakcie z minister finansów Teresą Czerwińską. I ten temat jest jednym z tych, które poruszamy. Jest to temat istotny, ale zarazem delikatny. Wszelkie obciążenia są materią niezwykle delikatną" - podkreślił szef resortu zdrowia. 

 

 

Otyłości zaczyna się w najmłodszych latach

 

- Jest to ogromny problem, ponieważ przypadłość ta jest ryzykownym stanem dla zdrowia i życia pacjentów - ocenił Szumowski. Wyjaśnił, że z chorobą tą wiąże się wiele innych bardzo poważnych dolegliwości. 

 

Minister wskazał, że problem otyłości zaczyna się już w najmłodszych latach. Powołując się na badania Instytutu Matki i Dziecka, zwrócił uwagę, że jedną z głównych przyczyn otyłości wśród dzieci jest brak wspólnych posiłków w domach. U dzieci, które nie jedzą regularnie w domach, wzrasta spożycie żywności wysoko przetworzonej, z dużą zawartością cukrów i tłuszczów. Ponadto utrwalają się złe nawyki żywieniowe, które później bardzo trudno zmienić.

 

- Jeżeli chcemy walczyć z otyłością, to musimy zacząć od siebie samych, od swoich własnych rodzin, od spędzania czasu przy wspólnym posiłku - powiedział Szumowski.

 

 

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie