Malta przyjmie migrantów uratowanych przez Hiszpanów u wybrzeży Libii

Świat
Malta przyjmie migrantów uratowanych przez Hiszpanów u wybrzeży Libii
EPA/OPEN ARMS

Malta zgodziła się przyjąć tymczasowo 12 migrantów, którzy 22 listopada zostali uratowani przez hiszpański statek rybacki u wybrzeży Libii. Zapowiedziała jednak w niedzielę, że po badaniach medycznych zostaną oni odesłani do Hiszpanii.

Hiszpański statek rybacki Nuestra Madre de Loreto podjął migrantów z łodzi u wybrzeży Libii. Hiszpanie pospieszyli im na ratunek, widząc, że niektórzy z nich rzucili się do morza, gdy ich łódź wytropił kuter libijskiej straży patrolowej. Pomimo gotowości załogi do przetransportowania migrantów do Hiszpanii rząd Pedro Sancheza nie wydał na to zgody.

 

Z pokładu Nuestra Madre de Loreto zabrała w niedzielę migrantów, pochodzących z Nigru, Somalii, Sudanu, Egiptu i Senegalu, maltańska straż przybrzeżna. Jeden z uratowanych został już wcześniej, 30 listopada, pilnie ewakuowany na Maltę z powodu odwodnienia.

 

Władze w La Valletcie rozpoczęły rozmowy z Madrytem i paroma innymi stolicami w sprawie rozmieszczenia uchodźców w krajach basenu Morza Śródziemnego.

 

Statek "Nuestra Senora de Loreto" obrał w niedzielę kurs na swój port macierzysty w Hiszpanii - Santa Pola na wybrzeżu Alicante.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie