Były członek Akademii Szwedzkiej winny kolejnego gwałtu na tej samej kobiecie

Świat

Jean-Claude Arnault były współpracownik Akademii Szwedzkiej, przyznającej literacką Nagrodę Nobla, został uznany za winnego kolejnego gwałtu na tej samej kobiecie. Sąd Apelacyjny w Sztokholmie w poniedziałek podwyższył mu karę z 2 do 2,5 roku. Z powodu afery w tym roku literacki Nobel nie zostanie przyznany.

Na początku października ten francusko-szwedzki fotografik i mąż poetki, członkini Akademii Szwedzkiej Katariny Frostenson został skazany przez sąd na dwa lata za gwałt na kobiecie, do którego miało dojść w 2011 roku. Oskarżyciel wykorzystał w tej sprawie zapiski psychoanalityka, u którego kobieta leczyła się po traumatycznym zdarzeniu. Wówczas sąd uniewinnił go od zarzutu drugiego gwałtu na tej samej osobie. W poniedziałek jednak sąd uznał go winnego kolejnego gwałtu na tej samej kobiecie i podwyższył mu karę więzienia z 2 do 2,5 roku więzienia.


Mężczyzna nie przyznał się do winy. Jak przekazał w poniedziałek obrońca Arnaulta Bjoern Hurtig, jego klient odwoła się od wyroku do Sądu Najwyższego.

 

Skandal w Akademii Szwedzkiej wybuchł, gdy jesienią 2017 roku 18 kobiet oskarżyło Arnaulta o wykorzystywanie seksualne, a pięć z nich zdecydowało się złożyć doniesienie na policję z oskarżeniem o gwałt. Część zarzutów została jednak umorzona z powodu przedawnienia lub braku dowodów.

 

Arnault został także oskarżony o przecieki. Z dochodzenia zleconego przez byłą sekretarz Akademii Szwedzkiej Sarę Danius wynika, że mąż Frostenson był źródłem przecieku o Nagrodzie Nobla dla Wisławy Szymborskiej (1996), Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Jean-Marie Gustave'a Le Clezio (2008), Patricka Modiano (2014), Swiatłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016).

 

Śledztwo wykazało również, że w Akademii dochodziło do konfliktu interesów podczas podejmowania decyzji o hojnych dotacjach. Arnault prowadził klub kulturalny, na którego działalność otrzymywał pieniądze z Akademii. W klubie odbywały się odczyty laureatów nagród przyznawanych przez to gremium.

 

Afera Arnaulta spowodowała konflikt wewnątrz Akademii Szwedzkiej, masowe odejście jej członków i przyczyniła się do decyzji o nieprzyznawaniu w tym roku literackiej Nagrody Nobla.

WIDEO:

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie