Krótka rozmowa Putina z Trumpem. "Pozostaliśmy przy swoich stanowiskach"

Świat
Krótka rozmowa Putina z Trumpem. "Pozostaliśmy przy swoich stanowiskach"
PAP/EPA/LUKAS COCH

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział agencji TASS, że krótka rozmowa z prezydentem USA Donaldem Trumpem na szczycie G20 w Buenos Aires dotyczyła incydentu na Morzu Czarnym. Dodał, że obaj pozostali przy swoich stanowiskach.

"Jak to się mówi, na stojąco - tam podczas spotkania na szczycie wszyscy ze sobą rozmawiają - my z prezydentem Trumpem również porozmawialiśmy. W dwóch słowach odpowiedziałem na jego pytania dotyczące tego incydentu na Morzu Czarnym" - wyjaśnił na pytanie rosyjskiej agencji.

 

"Trump ma własne stanowisko w tych sprawach. Ja swoje. (...) Pozostaliśmy przy swoich poglądach, ale w każdym razie poinformowałem go o naszym spojrzeniu na ten incydent" - cytuje TASS słowa Putina.

 

Rosyjski prezydent wyraził nadzieję, że dojdzie do jego spotkania z Trumpem, "kiedy strona amerykańska będzie do tego gotowa".

 

Wcześniej rzeczniczka amerykańskiego prezydenta Sarah Sanders informowała, że podczas szczytu G20 rozmawiał on krótko z Putinem, "jak to bywa na wielostronnych spotkaniach", i "wymienił uprzejme uwagi" podobnie jak z innymi przywódcami.

 

Putin i Trump mieli się spotkać w sobotę na marginesie szczytu G20 w Buenos Aires, ale prezydent USA odwołał to spotkanie ze względu na wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej. Trump nazwał te wydarzenia agresją i powiedział, że spotka się z Putinem, ale w innym terminie, "jak tylko sytuacja zostanie rozwiązana". Rozmowy Trumpa i Putina w Buenos Aires miały być pierwszym dwustronnym spotkaniem od szczytu w Helsinkach, który odbył się 16 lipca.

 

Przed tygodniem, w niedzielę, dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, a następnie przejęte przez rosyjskie siły specjalne. Ukraina uznała te działania za akt agresji.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie