Zakaz wjazdu na Ukrainę dla mężczyzn z Rosji w wieku 16-60 lat

Świat
Zakaz wjazdu na Ukrainę dla mężczyzn z Rosji w wieku 16-60 lat
PAP/EPA/MYKOLA LAZARENKO / POOL

Ukraina ograniczyła prawo wjazdu do kraju dla mężczyzn z obywatelstwem Rosji w wieku 16-60 lat - oświadczył w piątek szef Straży Granicznej Ukrainy Petro Cyhykał na naradzie poświęconej wzmocnieniu obronności w związku z atakiem Rosji na ukraińską marynarkę wojenną.

- Na przejściach granicznych stosowane są wzmożone środki kontroli. Ograniczony został wjazd cudzoziemców, przede wszystkim obywateli Federacji Rosyjskiej. Obywatele Federacji Rosyjskiej płci męskiej w wieku 16-60 lat nie są przepuszczani (przez granicę Ukrainy) - powiedział.

 

Cyhykał wyjaśnił, że ograniczenia wobec Rosjan obowiązują w czasie stanu wojennego, który ma trwać na Ukrainie do 26 grudnia. Zastrzegł, że nie będą one stosowane wobec obywateli rosyjskich, którzy przybędą do jego kraju np. w związku z pogrzebem bądź w ramach misji humanitarnej.

 

Prezydent Petro Poroszenko, pod którego kierownictwem odbywała się narada, opowiedział się za wzmocnieniem kontroli Rosjan w obwodach, w których obowiązuje stan wojenny.

 

- Są to działania, które nie pozwolą Federacji Rosyjskiej na formowanie tutaj oddziałów prywatnych armii, które w rzeczywistości reprezentują siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, i nie pozwolą im (Rosjanom) na powtórkę operacji, które starali się przeprowadzić w 2014 roku - oświadczył.

 

W czwartek ukraińska Straż Graniczna ogłosiła zamknięcie wjazdu na zaanektowany przez Rosję Krym dla obcokrajowców; na półwysep będą mogli wjechać wyłącznie obywatele ukraińscy. Straż zapewniła jednocześnie, że cudzoziemcy, którzy znajdują się już na Krymie, będą mogli wjechać na Ukrainę.

  

Kolejny system rakietowy na Krymie

 

Służby prasowe rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego poinformowały w piątek o rozlokowaniu na anektowanym Krymie przeciwlotniczych systemów rakietowych Pancyr-S. Armia oświadczyła, że zestawy mają wzmocnić obronę przeciwlotniczą tego okręgu wojskowego.

 

"Najnowsze zestawy obrony przeciwlotniczej znalazły się na uzbrojeniu oddziałów rakietowych Południowego Okręgu Wojskowego rozlokowanych na Krymie w październiku 2018 roku, w ramach programu przezbrojenia wojsk okręgu" - głosi oświadczenie.

 

Armia poinformowała również, że załogi obsługujące te systemy przeszły szkolenie na poligonie w obwodzie astrachańskim na południu Rosji.

 

Dzień wcześniej, w czwartek, Rosja poinformowała o rozlokowaniu na anektowanym w 2014 roku Krymie czwartego dywizjonu systemów rakietowych S-400 Triumf.

 

Rosja: okręty naruszyły naszą granicę państwową

 

Doniesienia o dodatkowych systemach uzbrojenia na półwyspie napływają kilka dni po incydencie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej z udziałem okrętów rosyjskich i ukraińskich.

 

W niedzielę rosyjskie siły specjalne ostrzelały i zajęły trzy ukraińskie niewielkie okręty wojenne w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim. Rosja oznajmiła, że okręty naruszyły jej granicę państwową. Zajęła jednostki i aresztowała ich załogi.

 

Ukraińskie okręty, które zmierzały z Odessy nad Morzem Czarnym do Mariupola nad Morzem Azowskim, chciały przepłynąć pod mostem nad cieśniną, jednak nie dostały na to pozwolenia. Według władz w Kijowie atak Rosjan nastąpił na wodach neutralnych.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie