Sąd w Kielcach postanowił o powtórzeniu wyborów radnych w dwóch okręgach

Polska
Sąd w Kielcach postanowił o powtórzeniu wyborów radnych w dwóch okręgach
Polsat News

Sąd Okręgowy w Kielcach postanowił o powtórzeniu wyborów radnych w dwóch okręgach - w świętokrzyskich gminach Sitkówka-Nowiny i Nowa Słupia. Postanowienia są nieprawomocne.

Jak poinformował w piątek rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach, jednocześnie Komisarz Wyborczy I w Kielcach sędzia Jan Klocek, sąd wydał dwa postanowienia o zarządzeniu wyborów na radnych w dwóch świętokrzyskich gminach - chodzi o dwa mandaty. - Sąd uznał, że w tych dwóch przypadkach zaistniały takie okoliczności, które mogły mieć wpływ na wybór radnych - powiedział Klocek.

 

Pierwsze orzeczenie dotyczy okręgu wyborczego nr 5 w gminie Nowa Słupia. W jednej z komisji obwodowych dwoje kandydatów na radnych uzyskało taką samą liczbę głosów. - Były trzy karty nieważne i na jednej z nich wskazano kandydata, który nie objął mandatu, bo przegrał w losowaniu - wyjaśnił Komisarz Wyborczy.

 

Z kolei w okręgu wyborczym nr 7 w gminie Sitkówka-Nowiny różnica między wybranym radnym, a osobą, która uzyskała drugi wynik, wyniosła dwa głosy. - Także w tym przypadku oddano kilka głosów nieważnych. Sąd uznał, że te nieważne karty mogły mieć wpływ na wynik wyborów - dodał Klocek.

 

Prawo do wzniesienia zażalenia

 

Postanowienia sądu są nieprawomocne. Stronom postępowania, w tym Komisarzowi Wyborczemu, przysługuje prawo wzniesienia zażalenia do Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który powinien je rozpatrzyć w ciągu 30 dni. - Poprosiliśmy o sporządzenie uzasadnień. Po zapoznaniu się z nimi prawdopodobnie złożymy zażalenia - zapowiedział komisarz Klocek.

 

Sędzia dodał, że do Sądu Okręgowego w Kielcach po październikowych wyborach samorządowych wpłynęło 15 protestów na wynik głosowania - o połowę mniej, niż cztery lata temu. Pozostałe przypadki dotyczyły m.in. prac komisji obwodowych, transparentności tych prac, jak również brakujących kart niewykorzystanych w głosowaniu.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie