Radni PSL: wybór marszałka woj. łódzkiego odbył się niezgodnie z prawem

Polska
Radni PSL: wybór marszałka woj. łódzkiego odbył się niezgodnie z prawem
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk/CC-BY-SA-3.0-PL
Grzegorz Schreiber

Radni PSL sejmiku województwa łódzkiego są przekonani, że wybór marszałka województwa odbył się niezgodnie z prawem. Przed jego wyborem radni nie dostali projektu uchwały w tej sprawie. W piątek złożyli do wojewody łódzkiego wniosek o zbadanie pod względem prawnym tej sytuacji.

Jak tłumaczył na spotkaniu z mediami b. przewodniczący sejmiku, a obecnie szef klubu radnych PSL Marek Mazur zgodnie ze statutem województwa łódzkiego i regulaminem, wybór marszałka powinien być poparty podjęciem uchwały o wyborze marszałka.

 

- Takiej uchwały przy wyborze marszałka radni nie otrzymali. To jest uchybieniem regulaminu sejmiku województwa łódzkiego, jak i również statutu - powiedział.

 

Przekonywał, że wybór marszałka był niezgodny z prawem i dlatego radni PSL składają do wojewody łódzkiego - jako organu nadzorczego - wniosek o zbadanie pod względem prawnym tej sytuacji. Zaapelowali, aby ponownie wybrać marszałka już zgodnie z prawem.

 

Przypomniał, że podobna sprawa miała miejsce kilkanaście miesięcy temu, kiedy był odwoływany przewodniczący komisji rolnictwa. Wtedy też nie dostarczono projektu uchwały i wojewoda uchylił uchwalę o odwołaniu przewodniczącego. Według Mazura to jest podobna sytuacja.

 

Radni PSL zapowiedzieli, że jeśli wojewoda nie będzie interweniował, to odwołają się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Urząd wojewódzki nie komentował sprawy.

 

Kontrkandydatką Schreibera miała być Joanna Skrzydlewska

 

Wyboru nowych władz regionu dokonano w ub. czwartek podczas pierwszej sesji sejmiku. Do 33-osobowego samorządu woj. łódzkiego PiS wprowadził 17 radnych, KO - 12, a PSL - 4. Taki wynik wyborów oznaczał możliwość samodzielnych rządów PiS i zmianę na kluczowych stanowiskach w sejmiku oraz zarządzie woj. łódzkiego, które w ostatnich latach zajmowali przedstawiciele rządzącej regionem koalicji PO-PSL.

 

Marszałkiem województwa łódzkiego został - rekomendowany wcześniej przez Komitet Polityczny PiS - poseł tego ugrupowania i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Grzegorz Schreiber. Jego kontrkandydatką miała być Joanna Skrzydlewska (PO), zgłoszona wspólnie przez opozycyjne kluby KO i PSL. Przed głosowaniem radna wycofała jednak swoją kandydaturę.

 

W głosowaniu Schreibera poparło 17 radnych PiS. Nie wzięli w nim udziału radni KO i PSL, którzy zarzucali prowadzącym obrady łamanie demokratycznych zasad, w tym przede wszystkim zrezygnowanie z wystąpień kandydatów i brak możliwości zadawania im pytań.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie