Prezydent na Narodowej Wystawie Rolniczej "ukręcił" owocowy koktajl [WIDEO]

Polska

Andrzej Duda był w piątek w Poznaniu, gdzie otwarta została Narodowa Wystawa Rolnicza z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Ekspozycja przybliża tradycje polskiej wsi, a także prezentuje współczesne osiągnięcia agrotechniki. Prezydent, przy okazji wystawy, sam "ukręcił" sobie owocowy koktajl, który później wypił.

Prezydent podziękował, że w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości tak bardzo mocno mówimy o polskiej wsi i jej zasługach dla wolnej i niepodległej Polski.

 

- Z jednej strony dla odzyskania i walki o niepodległość, z drugiej strony także dla ogromnego rozwoju naszego kraju (...). Polska wieś, to - śmiało można powiedzieć, w sensie Polska - 1052 lata tradycji od chrztu Polski, od kiedy datujemy istnienie polskiego państwa - powiedział Duda.

 

Dodał, że "polska wieś była zawsze" i służyła rozwojowi i utrzymaniu kraju. Podkreślił, że polscy chłopi byli także obrońcami swoich domów i ojczyzny, jak mówił, "to właśnie wiejscy chłopcy tworzyli oddziały partyzanckie Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, to właśnie oni byli później Żołnierzami Niezłomnymi, to także oni włączyli się w wielki ruch Solidarności".

 

Prezydent dodał, że to właśnie polscy chłopi, ludzie polskiej wsi powiedzieli "nie" kolektywizacji. "To właśnie polska wieś utrzymała zręby polskości, to właśnie polska wieś utrzymała własność, to właśnie polskiej wsi m.in. zawdzięczamy to, że w 1989 roku, udało nam się na tę niepodległość i pełną suwerenność z powrotem wychodzić" - powiedział Duda.

 

Prezydent zaznaczył, że cieszy go, że "od tamtego czasu i przez cały czas polscy rolnicy w miarę swoich możliwości starają się gospodarować jak najbardziej nowocześnie. Cieszę się że Polska wieś się dzisiaj rozwija i cieszę się ogromnie z tego, że staje się coraz zasobniejsza. Cieszę się z tego bardzo, bo potrzebujemy ogromnie nowoczesnego rolnictwa. Potrzebujemy, żeby nie tylko zapewniało nam ono, jak pan minister (rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski - red.) mocno zaznaczył - suwerenność żywnościową. Ale także żebyśmy mogli szczycić się w jeszcze większym stopniu eksportem zdrowej wspaniałej polskiej żywności, która będzie nadal podbijała światowe rynki” - powiedział.

 

Zaznaczył, że Narodowa Wystawa Rolnicza pokazuje, jak nowoczesna jest obecnie polska wieś, jak podąża za pozytywnymi i wartościowymi światowymi trendami. Organizatorem przedsięwzięcia jest resort rolnictwa. Wydarzenie potrwa do niedzieli, wstęp na ekspozycję jest wolny.

paw/luq/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie