PO składa zawiadomienie ws. rzekomego przekazywania pieniędzy SKOK Wołomin politykom PiS

Polska
PO składa zawiadomienie ws. rzekomego przekazywania pieniędzy SKOK Wołomin politykom PiS
PAP/Tomasz Gzell

Posłowie PO zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do prokuratury w związku z zeznaniami Piotra P., jednego z głównych podejrzanych w tzw. aferze SKOK Wołomin. P. twierdzi, że szef KSRM Jacek Sasin oraz dwóch senatorów PiS otrzymywało pieniądze ze SKOK Wołomin.

Według Sasina słowa P. to pomówienia; w czwartek polityk poinformował o złożeniu w tej sprawie własnego zawiadomienia do prokuratury oraz pozwu do sądu przeciwko Piotrowi P.

 

Poseł PO Arkadiusz Myrcha podkreślał na piątkowej konferencji prasowej, że kilka dni temu podczas jednej z rozpraw sądowych z ust Piotra P. padły "druzgocące oskarżenia w stosunku do kilku polityków PiS", w tym szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Sasina. - Padły oskarżenia o to, że osoby, które są oskarżone w tej aferze (SKOK-u Wołomin - PAP), przekazywały wprost pieniądze politykom Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Myrcha.

 

Zwrócił uwagę, że w zeznaniach Piotra P. pojawia się nie tylko nazwisko Sasina, ale jest też mowa o dwóch senatorach PiS, których nazwiska jednak nie padły. - Ale wszyscy możemy mniej więcej domyślać się o jakie osoby w tej sprawie chodzi - zaznaczył poseł PO.

 

"Sprawdzam"

 

Jak mówił, Platforma przez kilka dni czekała na to, czy prokuratura zajmie się informacjami podanymi przez Piotr P. - I od tych kilku dni ani prokuratura, ani CBA, które powinno się takimi sprawami zajmować w pierwszej kolejności, nie podjęło jakichkolwiek działań - dodał Myrcha.

 

W związku z tym - jak poinformował - Platforma postanowiła złożyć zawiadomienie do prokuratury "o wszczęcie postępowania i zbadanie czy faktycznie składniki majątkowe osób, które zostały wskazane przez oskarżonego Piotra P. mają swoje rzeczywiste pokrycie, czy też mogły być faktycznie sfinansowane z nielegalnie przekazywanych pieniędzy od osób zamieszanych w aferę SKOK Wołomin".

 

Posłanka PO Joanna Augustynowska podkreśliła, że zawiadomienie do prokuratury to "sprawdzam" dla Jacka Sasina i ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. - Czy zareaguje równie szybko, jak w przypadku operatora kamery TVN w sprawie reportażu (chodzi o styczniowy reportaż "Superwizjera" TVN pt. "Polscy neonaziści" - red.), czy natychmiast zostaną wysłane służby, czy będzie próba dociśnięcia i wyjaśnienia jak najszybciej sprawy - dodała Augustynowska.

 

Miał wręczać gotówkę Sasinowi

 

W zeszłą sobotę Radio ZET podało, że Piotr P., który jest jednym z głównych podejrzanych w śledztwie dotyczącym wyłudzeń ze SKOK Wołomin, zeznał jako świadek w innym procesie, że przekazywał politykom PiS koperty z pieniędzmi ze SKOK-ów. Jednym z polityków, któremu Piotr P. - według doniesień Radia ZET - miał wręczać gotówkę jest Jacek Sasin.

 

Według stacji, Piotr P. zeznał przed sądem: "Jeżeli sąd usłyszy, że czołowe nazwiska polityków, którzy są dziś u władzy np. poseł Sasin, senator J., senator B., są to osoby, które bardzo dobrze znam i otrzymywały od nas ze SKOK pieniądze. Mówię w liczbie mnogiej, ponieważ nie byłem jedyną osobą, która przekazywała tym panom koperty z banknotami".

 

Sasin w oświadczeniu uznał twierdzenia Piotra P. za "absurdalne pomówienie". - Afera SKOK Wołomin jest aferą WSI. Piotr P. były oficer WSI to "mózg" tej afery. Usłyszał w tej sprawie 911 zarzutów, został też wcześniej skazany prawomocnym wyrokiem za wyłudzenia w aferze Fundacji "Pro Civili". Jest skompromitowany i kompletnie niewiarygodny - podkreślił polityk.

 

- Jego fałszywe oskarżenia odbieram jako próbę ataku na Prawo i Sprawiedliwość; który wpisuje się również w obecne działania opozycji, która za wszelką cenę chce podważyć naszą wiarygodność i uczciwość - dodał szef Komitetu Stałego RM, wyrażając jednocześnie przypuszczenie, że "być może Piotr P. chce tym atakiem przypodobać się Platformie Obywatelskiej, oczekując po ewentualnych wygranych przez nią wyborach łagodniejszego traktowania w tej sprawie".

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie