Polska policja dostała dwa nowe śmigłowce Black Hawk. Kolejne otrzyma w przyszłym roku

Polska

- Nigdy wcześniej policja nie dostała nowych śmigłowców. Zwykle były to helikoptery, śmigłowce, które były wykorzystywane wcześniej na potrzeby innych formacji, przede wszystkim wojska - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Maszyny S-70i Black Hawk mają być wykorzystywane m.in. dla potrzeb jednostek antyterrorystycznych, ewakuacji i sprawnego przemieszczania się po kraju.

- Te śmigłowce to przede wszystkim bezpieczeństwo Polaków. 93 proc. Polaków powiedziało nam w specjalnych badaniach, że czują się bezpiecznie - powiedział szef rządu.

 

Podziękował służbom za przyczynianie się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

 

- Nowoczesny sprzęt jest czymś bardzo ważnym, dlatego kiedy kilka miesięcy temu pan minister (spraw wewnętrznych i administracji) Joachim Brudziński powiedział o zakupie śmigłowców dla polskiej policji, to zdecydowaliśmy, że jest to konieczny krok w kierunku modernizacji polskiej policji, jakiego dawno nie widzieliśmy - podkreślił premier.

 

- Pamiętam taki film w latach 80., "Błękitny grom". Tam na potrzeby tego filmu prezentowany był helikopter, który był bardzo bogaty w najróżniejsze sprzęty, chyba wykraczający poza ówczesne czasy. Cieszę się, że te śmigłowce, które dzisiaj policja otrzymuje, są bardzo nowoczesnymi, naszpikowanymi elektroniką, współczesnymi technologiami maszynami, które na pewno podniosą bezpieczeństwo Polaków - powiedział premier.

 

Kolejne śmigłowce mogą trafić do policji w przyszłym roku

 

Szef MSWiA Joachim Brudziński powiedział, że wkrótce do policji mogą trafić kolejne maszyny tego typu.

 

- Kolejny, trzeci (Black Hawk) pojawi się tutaj, w Warszawie, już wiosną; być może uda się, że będzie to marzec (...) jak tylko będzie taka sama życzliwość jak w stosunku do tych trzech, zarówno ze strony pana premiera i pani minister finansów, to kolejne dwa mogą pojawić się w przyszłym roku - stwierdził minister.

 

- Wtedy ten wstyd, który był na naszych ramionach w związku z tak leciwym sprzętem, przejdzie do historii, a polska policja będzie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt i tym samym będzie jedną z najnowocześniejszych formacji w Europie - oświadczył szef MSWiA.

 

Brudziński przypomniał, że najmłodszy śmigłowiec, jaki posiada policja, ma 13 lat, a najstarszy 47. - Nie było innej możliwości, jak zrobić wszystko, aby do polskiej policji, po to, aby mogła efektywniej i skuteczniej dbać o bezpieczeństwo Polaków, trafiły w końcu nowe śmigłowce - podkreślił.

 

Komendant "dotrzymał słowa"

 

Szef MSWiA powiedział też, że premier Mateusz Morawiecki "nie wahał się nawet dwóch minut, kiedy usłyszał o takiej konieczności".

 

- Gdyby nie ta decyzja premiera i życzliwość minister finansów Teresy Czerwińskiej, to ze wstydem musielibyśmy w kolejne miesiące i lata wchodzić z - od nowego roku, 14-letnim i 48-letnim śmigłowcem - zauważył.

 

Brudziński podziękował "z całego serca" premierowi i komendantowi głównemu policji Jarosławowi Szymczykowi "za to, że tak sprawnie, z gronem swoich współpracowników z KGP przeprowadził ten zakup". Podkreślił, że Szymczyk "dotrzymał słowa, kiedy meldował, że jeszcze w listopadzie śmigłowce Black Hawk wylądują w Warszawie".

 

 

 

paw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie