Zmierzysz szybkość swojego internetu i będziesz mógł się poskarżyć

Technologie
Zmierzysz szybkość swojego internetu i będziesz mógł się poskarżyć
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pxhere

Bezpłatne narzędzie pomiaru szybkości i jakości dostępu do internetu zostanie udostępnione bezpłatnie już w sobotę dla wszystkich użytkowników - podał w czwartek Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Dzięki certyfikacji UKE wyniki pomiarów będzie można wykorzystać podczas reklamacji u operatora.

Mechanizm monitorowania, który dostarczyła firma V-Speed, dostępny jest pod adresem pro.speedtest.pl. Składa się z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne, aplikacji WEB i mobilnych (działających na systemach Android oraz iOS).


"Te wartości, które mierzymy, to przede wszystkim prędkość pobierania i wysyłania danych, utrata pakietów, także ich opóźnienie, zmienność opóźnienia i środowisko użytkownika" - opisywał prezes UKE Marcin Cichy, przedstawiając nowe narzędzie.

 

Pomiar wymaga zarejestrowania się


Pomiar jakości usługi dostępu do internetu wymaga zarejestrowania się na stronie pro.speedtest.pl, wpisania oznaczonych w umowie z operatorem parametrów prędkości internetu i zainstalowania aplikacji. Aby móc wygenerować raport, który posłuży jako dowód reklamacyjny dla operatora, należy wykonać dwa dobowe cykle pomiarowe w odstępie nie większym niż sześć dni. Wyniki pomiarów uzyskane za pomocą aplikacji WEB oraz aplikacji mobilnych mają także walor informacyjny dla użytkownika i nie muszą być wykorzystane do generowania raportu.


Jak zapowiedzieli przedstawiciele UKE, Urząd zapewni użytkownikom wsparcie przy obsłudze narzędzia. Szczegółowe instrukcje dostępne będą na stronie Urzędu cik.uke.gov.pl, można także zadzwonić na infolinię oraz skorzystać z bezpośredniego doradztwa w jednej z 16 delegatur terenowych UKE.


"Konsumenci będą mogli łatwiej niż dotychczas dochodzić swoich praw, co wpłynie na zwiększenie konkurencyjności między dostawcami. Ich oferta porównywana będzie teraz nie tylko z punktu widzenia ceny i deklarowanej szybkości, ale także na podstawie wiarygodnego pomiaru" - ocenił prezes UKE Marcin Cichy.

 

UKE: narzędzie przeszło audyt bezpieczeństwa


W odróżnieniu od innych narzędzi dostępnych w sieci aplikacja PRO Speed Test weryfikuje bowiem, w jakich warunkach był realizowany pomiar. Sprawdza m.in. takie elementy jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu w tle, liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.


Według UKE narzędzie przeszło audyt bezpieczeństwa (zabezpieczenia wszystkich aplikacji, serwerów i baz danych) oraz audyt dostępności (dostosowanie strony i aplikacji dla Windows do wymagań WCAG 2.0 AA).


Prace w Urzędzie nad przygotowaniem narzędzia, które w obiektywny sposób mierzyłoby jakość dostępu do internetu, trwały od ponad czterech lat. Według prezesa Urzędu, zastawiano się nad różnymi możliwościami, w tym certyfikację narzędzia zbudowanego przez izby branżowe i budową własnego przez UKE. Ostatecznie zdecydowano się na wyłonienie w konkursie firmy, która stworzyła narzędzie poddane przez Urząd audytowi. Mechanizm, został opracowany przez firmę V-Speed bez wynagrodzenia ze strony Urzędu, zostaje ona natomiast administratorem danych użytkowników. Przetwarzane dane to ID użytkownika, wyniki pomiarów, informacje o komputerze i systemie operacyjnym. Certyfikat będzie obowiązywał przez dwa lata.

 

Podobne, certyfikowane mechanizmy badania jakości dostępu do internetu, dostępne są w czterech państwach UE: Niemczech, Chorwacji, Rumunii i Włoszech.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie