Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów w Irlandii. Dzięki ustaleniom CBŚP

Świat
Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów w Irlandii. Dzięki ustaleniom CBŚP
CBŚP

Dzięki informacjom Centralnego Biura Śledczego Policji przekazanym Angielskiej Służbie Celnej zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów w Irlandii - podało w czwartek CBŚP. Na miejscu zabezpieczono ok. 10 ton krajanki tytoniowej, ok. 400 tys. sztuk papierosów i produkujące je maszyny.

Jak poinformowano w komunikacie, policjanci zajmujący się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości ekonomicznej z Zarządu CBŚP w Krakowie ustalili, że na terenie przygranicznym między Irlandią i Irlandią Północną działa nielegalna fabryka papierosów. Informację tę przekazali brytyjskim celnikom.

 

"Przekazane informacje zostały potwierdzone w trakcie działań strony angielskiej i w listopadzie przy wykorzystaniu śmigłowców oraz techniki termowizyjnej funkcjonariusze weszli na teren kompleksu przemysłowego w Irlandii Północnej" - poinformowało CBŚP.

 

W fabryce znaleziono maszyny, które - zgodnie ze wstępnymi ustaleniami śledczych - mogły produkować nawet 2 tys. sztuk papierosów na minutę. Funkcjonariusze oprócz urządzeń zabezpieczyli także ok. 10 ton krajanki tytoniowej oraz 400 tys. sztuk podrabianych papierosów zapakowanych w pudełka z logo znanego producenta.

 

Ostrzeżenia zdrowotne napisane były po polsku

 

Jak zaznaczyło CBŚP, ostrzeżenia zdrowotne na opakowaniach pudełek napisane były po polsku, co zdaniem śledczych może świadczyć o potencjalnym przeznaczeniu wyrobu dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

 

Oprócz tego w fabryce były pozostałe komponenty służące do produkcji papierosów - folie, opakowania i kleje.

 

W hali znaleziono także znaczną ilość odpadów, co według CBŚP może wskazywać na mniej więcej półroczną działalność kompleksu, podczas której maszyny mogły wyprodukować miliony sztuk papierosów, czyniąc tym samym - jak wskazano w komunikacie - "ogromne straty dla systemu fiskalnego z tytułu nieopłaconych podatków".

 

"Warte podkreślenia jest, że tego rodzaju przestępczość przynosi grupom przestępczym kolosalne zyski, szczególnie biorąc pod uwagę realne koszty wyprodukowania paczki papierosów w zestawieniu z ceną legalnego wyrobu na terenie Wielkiej Brytanii" - dodano.

 

"Szybka i efektywna współpraca"

 

CBŚP zwróciło uwagę, że likwidacja nielegalnej fabryki papierosów jest "kolejnym przykładem szybkiej i efektywnej współpracy międzynarodowej pomiędzy organami ścigania". Według śledczych jest to szczególnie ważne ze względu na transgraniczny charakter w większości zorganizowanych grup działających w tym rodzaju przestępczości.

 

"W tej sprawie prowadzone są przez Centralne Biuro Śledcze Policji dalsze intensywne czynności, w celu wyjaśnienia całokształtu przestępczego procederu" - podało Biuro.

 

WIDEO - Obława CBŚP w Krakowie. Przemycali narkotyki warte 100 mln zł

 

 

WIDEO - Duża operacja CBŚP i Straży Granicznej: zatrzymano marihuany na 650 tys. działek

 

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie