Trump: odwołuję spotkanie z Putinem na szczycie G20

Świat
Trump: odwołuję spotkanie z Putinem na szczycie G20
PAP/EPA/Shawn Thew

Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek, że odwołuje spotkanie z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem na szczycie G20 w Buenos Aires w związku z sytuacją po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej. Zapowiedział chęć spotkania, gdy sprawa zostanie rozwiązana. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że nie otrzymano jeszcze oficjalnej informacji o odwołaniu spotkania.

"W związku z faktem, że ani okręty nie zostały zwrócone ani marynarze odesłani Ukrainie przez Rosję, zadecydowałem, że najlepiej dla wszystkich zainteresowanych stron będzie, gdy odwołam zaplanowane wcześniej spotkanie w Argentynie z Prezydentem Władimirem Putinem" - napisał na Twitterze amerykański szef państwa.

 

"Z niecierpliwością czekam na kolejny znaczący Szczyt, jak tylko sytuacja zostanie rozwiązana!" - podkreślił Trump.

 

- Kreml nie otrzymał od USA oficjalnych informacji o odwołaniu spotkania prezydenta Donalda Trumpa z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem na szczycie G20 w Buenos Aires - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

 

- Jeśli informacja o odwołaniu przez Trumpa tego spotkania jest prawdą, to przywódca Rosji będzie miał kilka dodatkowych godzin na inne spotkania na marginesie szczytu - dodał przedstawiciel Kremla.

 

W niedzielę rosyjskie siły ostrzelały okręty ukraińskie w Cieśninie Kerczeńskiej łączącej Morze Azowskie z Czarnym. Rosjanie zatrzymali jednostki i 24 ukraińskich marynarzy, którym Moskwa zarzuca nielegalne przekroczenie swojej granicy państwowej.

 

Rosja twierdzi, że ukraińskie okręty wpłynęły na jej wody terytorialne, czyli 12-milowy pas wód przybrzeżnych. Ukraińska marynarka wojenna ocenia, że jednostki dokonały tzw. nieszkodliwego przepływu, czyli dozwolonej przez prawo szybkiej i nieprzerwanej żeglugi przez morze terytorialne.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie