Przyznał się do udziału w spisku przeciwko USA. Trump nie wyklucza, że go ułaskawi

Świat
Przyznał się do udziału w spisku przeciwko USA. Trump nie wyklucza, że go ułaskawi
PAP/EPA/ALEX WONG / POOL

Prezydent Donald Trump oświadczył w wywiadzie dla dziennika "New York Post", że nie wyklucza ułaskawienia byłego szefa jego kampanii wyborczej Paula Manaforta, który w ramach ugody ze specjalnym prokuratorem Robertem Muellerem przyznał się do szeregu przestępstw. Prokuratorzy oskarżyli Manaforta o złamanie ugody z Muellerem.

- Nigdy nie było to przedmiotem dyskusji, ale nie wykluczałbym tego. Dlaczego miałbym wykluczać ? - powiedział Trump w wywiadzie.

 

Tymczasem prokuratorzy federalni pracujący dla specjalnego prokuratora Roberta Muellera badającego zarzuty o mieszaniu się Rosji w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 r., poinformowali sąd, że Manafort okłamywał ich i tym samym złamał warunki ugody.

 

- Manafort popełnił przestępstwa federalne składając fałszywe zeznania funkcjonariuszom Federalnego Biura Śledczego (FBI) i Urzędowi Specjalnego Prokuratora na temat całego szeregu spraw - stwierdził Mueller. Nie podał bliższych szczegółów, ale obiecał je ujawnić w raporcie przed wydaniem wyroku.

 

Według dziennika "Wall Street Journal" powołującego się na źródła bliskie śledztwu, Manafort kłamał m. in. na temat jego działalności biznesowej i kontaktów z byłym współpracownikiem na Ukrainie.

 

Kwestie te - jak zauważa dziennik - nie należą do podstawowego celu śledztwa Muellera, czyli ewentualnych kontaktów między sztabem wyborczym Trumpa i wysłannikami Kremla.

 

"Nie ma powodów by opóźniać wydanie wyroku"

 

Manafort po zakończeniu procesu przed sądem federalnym w Alexandrii zgodził się na współpracę z Muellerem. W ramach układu z Muellerem, Manafort przyznał się do zarzutu udziału w spisku przeciwko USA oraz w spisku mającym utrudnić działanie wymiaru sprawiedliwości.

 

Specjalny prokurator powiedział, że złamanie układu przez Muellera oznacza, że nie ma powodów by opóźniać wydanie wyroku. Adwokaci Manaforta utrzymują, że dostarczył on prawdziwych informacji.

 

Obie strony jednak zgodziły się jednak, że nie ma powodu, by opóźniać wydanie wyroku i poproszono sąd o wyznaczenie daty jego ogłoszenia.

 

WIDEO - Trump ułaskawił indyki przed Świętem Dziękczynienia

 

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie