Pierwszy polski wpis na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. To krakowskie szopki

Polska

Szopkarstwo krakowskie trafiło na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Decyzja o wpisie zapadła w czwartek podczas 13. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, która obraduje na Mauritiusie.

To pierwszy polski wpis na tę prestiżową listę. Polskę na Mauritiusie reprezentowali m.in. krakowscy szopkarze. Po decyzji o wpisie polska reprezentacja nie kryła radości. Młoda szopkarka w wystąpieniu opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z tą krakowską tradycją.

 

Tradycja konstruowania bożonarodzeniowych szopek w Krakowie sięga XIX w. i jest nierozerwalnie związana z tym miastem. Obecnie szopki krakowskie profesjonalnie wykonuje ok. 50 twórców. Najnowsze szopki każdego roku można oglądać na wystawie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

 

W 13. sesji Komitetu udział bierze ponad 800 delegatów ze 125 krajów.

 

Na innej liście - światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się 15 polskich obiektów, 14 dziedzictwa kulturowego i jeden dziedzictwa przyrodniczego (Białowieski Park Narodowy).

 

WIDEO - Szyszko: "Puszczę Białowieską bezprawnie wpisano na listę dziedzictwa UNESCO"

 

mta/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie