Mieli wypuścić w obieg podrobione euro w kwocie 1,4 mln. List gończy za sprawcami

Polska
Mieli wypuścić w obieg podrobione euro w kwocie 1,4 mln. List gończy za sprawcami
axelle b/public domain pictures

Trwa śledztwo w sprawie podrobienia i puszczenia w obieg banknotów euro różnych nominałów w kwocie nie mniejszej niż 1,4 mln - podała w czwartek w komunikacie Prokuratura Krajowa. Zatrzymano jednego ze sprawców. Dwaj kolejni są poszukiwani listami gończymi.

Jak ustalono w toku śledztwa, Tomasz Z. na początku 2018 r. nabył urządzenie, które umieścił w użytkowanym przez siebie lokalu w Zgorzelcu. Na tym urządzeniu drukował podrobione banknoty euro w celu puszczenia ich w obieg.

 

"Współdziałał z nim drugi podejrzany w tym śledztwie Adrian Cz., który zlecił i dostarczył Tomaszowi Z. środki do wykonania i wydrukowania falsyfikatów banknotów euro, a następnie odebrał je w celu wprowadzenia do obiegu” - podała prokuratura.

 

Podrobione banknoty Adrian Cz. wspólnie i z trzecim współsprawcą Grzegorzem Cz. w marcu 2018 r. wprowadzili do obrotu w kantorze wymiany walut przy autostradzie A-4.

 

Nabywca wprowadzony w błąd

 

"Podczas transakcji wymiany kwoty niemal półtora miliona euro na ponad sześć milionów złotych wprowadzili w błąd nabywcę, co do autentyczności banknotów, przekazując mu fałszywe pieniądze. Pokrzywdzony, który po otrzymaniu banknotów euro zorientował się, że są one podrobione, zawiadomił o zdarzeniu policję" - napisano w komunikacie PK.

 

Przeszukanie kantoru wymiany walut i drukarni w Zgorzelcu pozwoliło na zabezpieczenie dowodów przestępstwa. W obiekcie drukarni ujawniono i zabezpieczono także podrobione produkty lecznicze, środki farmaceutyczne i linię do ich produkcji.

 

Po zatrzymaniu Tomaszowi Z. prokurator przedstawił zarzuty popełnienia dwóch przestępstw. Pierwsze z nich to podrobienie w okresie od lutego do marca 2018 r. w Zgorzelcu banknotów euro o różnych nominałach, o łącznej wartości nie mniejszej niż 1,4 mln euro w celu puszczenia ich w obieg jako autentycznych, tj. dokonanie czynu z art. 310 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego.

 

Drugi zarzut dotyczy sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób przez wytwarzanie sfałszowanych produktów leczniczych i środków farmaceutycznych, w tym leku o nazwie Nodritropin Simple Xx w celu ich rozprowadzenia innym osobom, tj. czynu z art. 124 b ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne oraz art.165 par. 1 pkt. 2 kodeksu karnego i innych.

 

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Legnicy zastosował wobec podejrzanego Tomasza Z. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

 

Dwaj pozostali współsprawcy Adrian Cz. i Grzegorz Cz., którzy podejrzani są również o wprowadzenie do obrotu fałszywych banknotów, ukrywają się przed organami ścigania i są poszukiwani przez Prokuraturę Okręgową w Legnicy listami gończymi.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie