Adam Małysz "świecił przykładem" z policjantami. Piesi dostali odblaski

Polska
Adam Małysz "świecił przykładem" z policjantami. Piesi dostali odblaski
KPP w Cieszynie

Adam Małysz pomógł policjantom z Cieszyna w akcji "Świeć przykładem", która promuje bezpieczeństwo pieszych. Rozmawiał z przechodniami i nakłaniał do korzystania z elementów odblaskowych, które osobiście im wręczał.

- Wizerunek mistrza bardzo pomaga w propagowaniu poprawy bezpieczeństwa pieszych w naszym regionie. Adam Małysz wspólnie z mundurowymi uczestniczył w patrolu, podczas którego wręczał kamizelki i elementy odblaskowe, rozmawiali z pieszymi i przekonywali, że warto "świecić przykładem". Odwiedzili m.in. Cieszyn, Wisłę, Ustroń i Goleszów - powiedział rzecznik cieszyńskiej policji asp. Krzysztof Pawlik.

 

Policjant podkreślił, że użycie elementu odblaskowego powoduje, że pieszy jest widoczny dla innych uczestników ruchu z dużo większej odległości. Dzięki temu kierowca ma znacznie więcej czasu na reakcję i bezpieczne ominięcie go.

 

- Warte podkreślenia jest to, że ten niecodzienny patrol kontrolował pieszych po zmroku, w miejscach, gdzie widoczność spacerujących osób jest słaba. Przechodnie, których "pouczał" Adam Małysz, byli pozytywnie zaskoczeni bezpośrednim spotkaniem z mistrzem. Chętnie też przyjmowali i wykorzystywali odblaski. Oczywiście nie zabrakło pamiątkowych zdjęć - powiedział Pawlik.

 

KPP w Cieszynie

 

 

Policjant przypomniał, że polski skoczek narciarski, wielokrotny mistrz świata i medalista igrzysk olimpijskich, od dekady wspiera policyjne działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa.

 

- Mistrz z Wisły sam dostrzega ogromną potrzebę poprawienia bezpieczeństwa wśród pieszych użytkowników dróg. Podczas akcji z cieszyńską drogówką wspomina, jak wracając z zawodów, omal nie potrącił mężczyzny, który szedł poboczem i był zupełnie niewidoczny. Od tego czasu zwraca baczną uwagę na pieszych. Ta sytuacja uświadomiła mu zarazem, że wystarczy sekunda, by ktoś stracił życie - powiedział Krzysztof Pawlik.

 

Akcja też w kościołach

 

Cieszyńscy policjanci wykorzystują każdą sposobność, aby dotrzeć do możliwie największej grupy ludzi i przekonać ich, że bezpieczeństwo w największej mierze zależy od nich samych. Dzielnicowi spotykają się z dziećmi w szkołach i przekazują im, pozyskane dzięki wsparciu samorządów, elementy odblaskowe.

 

W br. kolejny raz prowadzą wspólnie z Caritasem diecezji bielsko-żywieckiej akcję "Świeć przykładem! Nie tylko w adwencie!". Odwiedzają kościoły na Śląsku Cieszyńskim i po roratach, na które często przychodzą dziadkowie i babcie z wnuczętami, wyjaśniają, że noszenie elementów odblaskowych jest podstawą bezpieczeństwa pieszego. 

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie