"Szokujący wzrost antysemityzmu w Europie". Światowy Kongres Żydów "głęboko zaniepokojony"

Świat
"Szokujący wzrost antysemityzmu w Europie". Światowy Kongres Żydów "głęboko zaniepokojony"
pixabay/MoneyforCoffee

Światowy Kongres Żydów (WJC) wyraził we wtorek "głębokie zaniepokojenie" wynikami ogólnoeuropejskiego sondażu dla CNN opisującego nastroje społeczne wobec Żydów, w tym wzrost antysemityzmu w Europie i spadek pamięci o Holokauście.

W opublikowanym we wtorek komunikacie WJC wskazał, że badanie dla CNN wykazało, że "szokujący wzrost antysemityzmu" w Europie zbiegł się z wyraźnym spadkiem na całym kontynencie poziomu wiedzy publicznej na temat Holokaustu.

 

Według organizacji "jednym z najbardziej niepokojących wyników (...) jest fakt, że jedna trzecia z ponad 7000 respondentów uważa, że Izrael wykorzystuje Holokaust do usprawiedliwiania swoich działań i odpierania krytyki skierowanej przeciwko państwu żydowskiemu".

 

"Odwieczne antysemickie teorie spiskowe"

 

Dyrektor generalny WJC Robert Singer oświadczył, że "jest absolutnie niewyobrażalne, ale niestety mało zaskakujące, że 75 lat po Holokauście odwieczne antysemickie teorie spiskowe (...) są wciąż w sposób nieskrępowany powtarzane na całym świecie. Od dawna jesteśmy zaniepokojeni odradzaniem się antysemityzmu, a ten niedawny sondaż potwierdza naszą troskę". - Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że oskarżanie Izraela o wykorzystywanie brutalnego mordu sześciu milionów Żydów dla własnych korzyści to nic innego, jak podłe oszczerstwo i najgorsze formy ksenofobii - powiedział Singer.

 

Sondaż ten pokazał "jaśniej niż kiedykolwiek wcześniej, że zachowanie pamięci o Holokauście poprzez właściwą edukację ma kluczowe znaczenie dla przetrwania narodu żydowskiego i wszystkich mniejszości zagrożonych rasizmem, dyskryminacją i przemocą - czytamy w oświadczeniu. "To właśnie z tego powodu WJC nawiązał współpracę z UNESCO w celu uruchomienia portalu internetowego nastawionego na edukację młodych dorosłych i osób nieświadomych horroru Holokaustu oraz niebezpieczeństwa, co może się stać, gdy takie okrucieństwa zostaną zignorowane, zapomniane lub zniekształcone".

 

19 listopada portal edukacyjny o Zagładzie Żydów podczas drugiej wojny światowej został zaprezentowany w Paryżu; inicjatywa ma być odpowiedzią na treści antysemickie i negowanie Holokaustu w internecie.

 

1/3 Europejczyków ma zerową wiedzę nt. Holokaustu

 

Z opublikowanego w poniedziałek sondażu CNN wynika, że jedna trzecia badanych Europejczyków ma niewielką lub zerową wiedzę na temat Holokaustu, a co 20 badany nigdy nie słyszał o Holokauście. 40 proc. młodych Niemców ma niewielką lub zerową wiedzę o Holokauście, a 20 proc. młodych Francuzów w wieku od 18 do 34 lat nigdy o nim nie słyszało. Prawie co piąty ankietowany uważa, że antysemityzm w jego kraju jest odpowiedzią na codzienne zachowanie Żydów.

 

Jedna trzecia badanych twierdzi, że Żydzi wykorzystują Holokaust do poprawy swej pozycji czy celów. Ponad jedna czwarta respondentów uważa, że Żydzi mają zbyt duże wpływy w biznesie i w sektorze finansowym. Prawie co czwarty pytany sądzi, że Żydzi mają zbyt duże wpływy w konfliktach i wojnach na świecie, a co piąty - że zbyt mocno oddziałują na media i politykę.

 

Jedna trzecia badanych dla CNN stwierdziła, że Izrael używa Holokaustu do usprawiedliwienia swoich działań; zgadza się z tym połowa respondentów w Polsce.

 

7 tys. respondentów w Europie

 

54 proc. badanych Europejczyków uważa, że Izrael ma prawo do istnienia jako państwo żydowskie, przy czym zdania tego jest dwie trzecie respondentów z Polski.

 

Sondaż został przeprowadzony przez ośrodek badań ComRes dla CNN. W ankiecie wzięło udział ponad 7000 osób w Europie, w tym po tysiąc respondentów w Austrii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Szwecji i w Polsce.

 

Światowy Kongres Żydów (World Jewish Congress) jest międzynarodową organizacją reprezentującą społeczność żydowską w 100 krajach.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie