Rządowe Centrum Bezpieczeństwa prostuje SMS-a o "mobilizacji"."Uwaga! #fakenews #dezinformacja"

Polska
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa prostuje SMS-a o "mobilizacji"."Uwaga! #fakenews #dezinformacja"
Twitter.com

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego SMS, w którym informuje, że nie jest autorem apelu dotyczącego zgłaszania się mężczyzn do urzędów gmin w związku z "sytuacją kryzysową na Ukrainie". RCB podało również na Twitterze, że wysłanie komunikatu nie było skutkiem przejęcia jej systemów. Sprawę fałszywych komunikatów będą wyjaśniać policja i ABW.

Sprostowanie RCB zostało wysłane do użytkowników telefonów komórkowych na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Fałszywe SMS-y dotarły z kolei do odbiorców we wsi Horodło i w gminie Dukla w tych regionach. Ich treść mogła zaniepokoić.

 

"Uwaga mezczyzni w wieku 18-65 lat zamieszkali na terenie gminy Dukla zobowiazani sa do stawienia sie na terenie urzędu gminy w dniu 27.11.2018 o godzinie 10:00 w związku z sytuacja kryzysowa na Ukrainie. Prosze oczekiwac dalszych komunikatow" - brzmiał komunikat [pisownia oryginalna - red.], który podpisano "Alert RCB", tak samo jak inne tego typu alerty rozsyłane wcześniej przez Centrum.

 

- Policja będzie prowadzić czynności, które mają na celu ustalenie, kto mógł wysłać takiego SMS-a - poinformowała polsatnews.pl podkom. Ewelina Wrona z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

 

- Nie mamy żadnych baz danych, nie gromadzimy żadnych numerów telefonów. Nasze komunikaty o zagrożeniach są przekazywane do operatorów sieci komórkowych i to oni przekazują je do abonentów - powiedziała polsatnews.pl Anna Adamkiewicz, szef wydziału polityki informacyjnej Rządowego Centrum bezpieczeństwa. Przypomniała także, ze program alertów jest na razie w fazie pilotażu i zostanie uruchomiony w pełni dopiero 12 grudnia, gdy w życie wejdzie nowelizacja Ustawy prawo telekomunikacyjne. Zobowiążą one operatorów telekomunikacyjnych do współpracy z odpowiednimi instytucjami w ostrzeganiu ludności przed zagrożeniami.

 

RCB poinformowało o fałszywym alercie na swoim profilu na Twitterze oraz w komunikacie na stronie internetowej.

 

  

 

 

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie