Rosjanin próbował przemycić haszysz o wartości około 3,5 mln zł

Polska

Próbę przemytu na Wschód blisko 70 kg haszyszu o czarnorynkowej wartości 3,5 mln zł, udaremniła Straż Graniczna na przejściu z Białorusią w Kuźnicy (Podlaskie). Narkotyki funkcjonariusze SG znaleźli w podwójnej podłodze auta, którym jechał Rosjanin.

Cudzoziemiec został zatrzymany, a po postawieniu zarzutów trafił do aresztu na trzy miesiące. Zabezpieczone zostały nie tylko narkotyki, ale i wart 250 tys. zł samochód, który posłużył do popełnienia przestępstwa - poinformowała we wtorek mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku.

 

46-letni obywatel Rosji zgłosił się do kontroli przy wyjeździe z Polski przez drogowe przejście graniczne w Kuźnicy. Ponieważ jednak zachowywał się nienaturalnie, funkcjonariusze SG nabrali podejrzeń, że w jego samochodzie marki bmw może być nielegalny towar.

 

Sprawdzili samochód, poprosili też o pomoc służbę celno-skarbową dysponującą urządzeniem rtg do prześwietlania (skanowania) pojazdów.

 

- Obraz z kamery potwierdził przypuszczenia funkcjonariuszy Straży Granicznej. W pojeździe znajdowała się podwójna podłoga. Ukrytych w niej było w sumie 68 zamkniętych hermetycznie paczek z suszem roślinnym. Użyty tester narkotyczny wykazał, że jest to haszysz - dodała mjr Zdanowicz.

 

"Zachowywał się nienaturalnie"

 

Łącznie zabezpieczono blisko 70 kg tego narkotyku, o szacunkowej wartości około 3,5 mln zł.

 

To w 2018 roku kolejna próba takiego przemytu przez granicę z Białorusią, udaremniona przez SG w Podlaskiem. W sumie od początku tego roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG ujawnili narkotyki o łącznej szacunkowej wartości ponad 14,2 mln zł.

 

W czerwcu wpadł na przejściu w Bobrownikach kurier, również obywatel Rosji, wiozący ponad 101 kg haszyszu. Wartość tej kontrabandy, ukrytej w skrytkach konstrukcyjnych w podłodze, progach i zderzakach auta, została oszacowana na 5 mln zł. W kwietniu w Kuźnicy, w podobnych skrytkach auta, ukrytych było 114 kg haszyszu o czarnorynkowej wartości niemal 5,7 mln zł. Kierowcą był również Rosjanin. 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie