Utrudnienia na przejściach granicznych z Ukrainą. Gigantyczne kolejki do odprawy

Polska

Na przejściach granicznych z Ukrainą z powodu blokad dróg dojazdowych po ukraińskiej stronie możliwe są utrudnieniach w odprawach i w ruchu po przekroczeniu granicy - informuje w poniedziałek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W poniedziałek na Podkarpaciu czynne jest jedno przejście, a w woj. lubelskim trzy pracują normalnie.

- Na Podkarpaciu ruch wstrzymano na przejściach: Budomierz - Hruszew, Medyka - Szeginie. W poniedziałek normalnie pracuje jedynie przejście Krościenko - Smolnica - powiedziała rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor. Na przejściu granicznym w Korczowej doraźnie wprowadzono możliwość przekraczania granicy pieszo. Stoi tam ponad 400 ciężarówek i ponad 300 samochodów osobowych. Sporadycznie protestujący po stronie ukraińskiej przepuszczają pojedyncze pojazdy - informuje Straż Graniczna. 

 

- Prosimy podróżnych o bieżące śledzenie komunikatów Straży Granicznej - dodała rzeczniczka.

 

Z kolei w Lubelskiem wstrzymane były w poniedziałek przed południem odprawy na przejściu granicznym w Hrebennem. - Ukraińskie służby nie przyjmują pojazdów, zatem i nasze wstrzymały odprawy - mówił rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Dariusz Sienicki.

 

Odprawa może trwać około 20 godzin

 

Po stronie ukraińskiej przed Hrebennem uformowała się kolejka tirów, których odprawa może trwać około 20 godzin. - Po polskiej stronie nikt do odprawy nie podjeżdża, kierowcy wybierają inne przejścia graniczna - dodał Sienicki.

 

Odprawy na pozostałych przejściach z Ukrainą w Lubelskiem, w Dorohusku, Zosinie i Dołhobyczowie, prowadzone są normalnie. - Przed tymi przejściami po stronie ukraińskiej także trwają protesty, sytuacja w ciągu dnia może się zmienić - zaznaczył Sienicki.

 

Jak poinformowano w komunikacie MSWiA, "wstrzymanie odpraw granicznych po stronie ukraińskiej nastąpiło z powodu trwających na Ukrainie blokad dróg dojazdowych do przejść granicznych". - Blokady związane są ze zmianą przepisów celno-skarbowych na Ukrainie - przypomniano.

 

Poroszenko uspokaja

 

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapewnił prezydenta Andrzeja Dudę, że ukraiński rząd został zobowiązany do rozwiązania sprawy blokad przejść granicznych z Polską w ciągu najbliższych dni - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

W poniedziałek prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali telefonicznie, a jednym z poruszanych tematów - obok sytuacji na Morzu Azowskim po ostrzelaniu i zajęciu w niedzielę przez rosyjskie służby specjalne trzech okrętów ukraińskich - była też sprawa blokady przejść granicznych.

 

- Prezydent Ukrainy zapewnił polskiego prezydenta, że rząd Ukrainy został zobowiązany do tego, żeby sprawę tę rozwiązać w ciągu najbliższego czasu - powiedział Szczerski i dodał, że "polska powinna być spokojna, że strona ukraińska tę sprawę rozwiąże w ciągu najbliższych dni".

 

Informacje o aktualnej sytuacji na przejściach dostępne są na stronach internetowych oddziałów Straży Granicznej: bieszczadzkiego dla przejść w woj. podkarpackim (www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl) i nadbużańskiego dla przejść w woj. lubelskim (www.nadbuzanski.strazgraniczna.pl).

paw/hlk/ked PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie