Sonda InSight wylądowała na Marsie. Wkład w jej pracę ma również polska firma

Technologie

Bezzałogowa sonda kosmiczna InSight, wysłana przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, wylądowała w poniedziałek na powierzchni Marsa. Po raz pierwszy w historii ma dokładnie zbadać wnętrze Czerwonej Planety. Wkład w jej pracę ma również polska firma Astronika, która wykonała element urządzenia Kret HP3. W Polsat News mówił o tym Łukasz Wiśniewski, wiceprezes Astroniki.

Amerykańska sonda InSight została wystrzelona z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg (USA) w maju 2018 r. Po trwającej sześć miesięcy podróży, podczas której przebyła 300 milionów mil (483 miliony kilometrów) wylądowała w poniedziałek na Czerwonej Planecie.

 

 

Choć InSight to misja amerykańska z udziałem Niemiec i Francji, to udział w niej ma także Polska. Ze strony polskiej zaangażowana jest firma Astronika, która we współpracy z kilkunastoma firmami i ośrodkami badawczymi wykonała mechanizm penetratora gruntu, będącego elementem urządzenia Kret HP3. Jest to pierwszy kompletny mechanizm dostarczony przez polski przemysł dla tak istotnej amerykańskiej misji kosmicznej.

 

Sonda wysłała już pierwsze zdjęcie zrobione na Marsie.

 

 

PAP/EPA/NASA/Bill Ingalls / HANDOUT

 

 

 

mta/paw/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie