Dwie osoby nie żyją, 800 rannych po trzęsieniu ziemi w Iranie i Iraku

Świat
Dwie osoby nie żyją, 800 rannych po trzęsieniu ziemi w Iranie i Iraku
PAP/EPA/USGS / HANDOUT

Co najmniej 716 osób odniosło obrażenia w trzęsieniu ziemi na zachodzie Iranu, przy granicy z Irakiem - podała w poniedziałek irańska agencja Mehr. W Iraku według tamtejszych mediów zginęły co najmniej dwie osoby, a ok. 100 jest rannych. Informację o liczbie rannych w mieście Kalar w irackim Regionie Kurdystanu, a także w sąsiednich miejscowościach, potwierdziło kurdyjskie ministerstwo zdrowia.

Wielu spośród poszkodowanych ucierpiało w wyniku paniki, która ogarnęła mieszkańców tych miast. Również w Bagdadzie ludzie w popłochu wybiegali z budynków na ulice.

 

Trzęsienie ziemi miało miejsce w niedzielę o godz. 19.37 (godz. 17.37 czasu polskiego), a jego epicentrum znajdowało się w okolicach miejscowości Sarpol-e Zahab w irańskiej prowincji Kermanszah.

 

Wstrząsy odczuwalne były w co najmniej siedmiu prowincjach irańskich, a także w Bagdadzie, Irbilu i kilku prowincjach wschodniego Iraku. Według informacji podanych przez iracką służbę sejsmologiczną po głównym wstrząsie odnotowano 15 wstrząsów wtórnych o magnitudzie od 3 do 5.

 

W listopadzie 2017 roku w Iranie i Iraku również wystąpiło trzęsienie ziemi, które miało magnitudę 7,3. Zginęło wówczas 630 osób, ponad 8 tys. zostało rannych, a dziesiątki tysięcy ludzi straciły swoje domy.

 

Telewizja pokazała zdjęcia zniszczonych domów w miejscowości Sarpol e-Zahab w Kermanshah, gdzie po zeszłorocznym trzęsieniu ziemi część ludzi nadal nie ma domów.

 

Według irańskiej państwowej agencji prasowej w poniedziałek rano w Sarpol e-Zahab odczuwalne były wstrząsy o magnitudzie 5,2 i 4,6.

 

Ludzie nocowali na ulicach

 

Obawa przed wstrząsami wtórnymi skłoniła wielu ludzi do spędzenia nocy na ulicy, mimo niskich temperatur. Na niektórych obszarach trzęsienie ziemi doprowadziło do utworzenia się osuwisk, irańskie władze zapewniły jednak, że służby ratunkowe mają dostęp do wszystkich poszkodowanych miast i wsi.

 

Iran położony jest na styku ważnych uskoków tektonicznych i w związku z tym na jego terytorium stosunkowo często dochodzi do trzęsień ziemi.

 

W 2003 roku trzęsienie o magnitudzie 6,6 doprowadziło do śmierci ok. 31 tys. ludzi oraz zrównało z ziemią miasta Bam, którego historia sięgała czasów starożytnych.

paw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze