Resort rolnictwa chce stworzyć kanon kuchni polskiej

Polska
Resort rolnictwa chce stworzyć kanon kuchni polskiej
Silar/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi zaprosiło miłośników kuchni polskiej do współpracy przy projekcie "Kanon kuchni polskiej"/"Polskie dziedzictwo kulinarne". Chodzi o skodyfikowanie i określenie cech kuchni polskiej.

"Celem projektu jest określenie i skodyfikowanie tradycyjnych cech, metod lub przepisów polskiej kuchni, bogactwa jej smaków, produktów i potraw, które będą uważane za podstawę tej kuchni. Jest to próba uporządkowania tego obszaru tak, aby wspierać naszą narodową tożsamość, doprowadzić do swoistego renesansu kuchni polskiej, a następnie zapewnić jednolity przekaz na arenie międzynarodowej" - poinformował resort rolnictwa.

 

Dodał, że setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę to wyjątkowa okazja, aby rozpocząć nowy rozdział w popularyzacji polskiej żywności na świecie. Zaznaczono, że promocja produktów z Polski powinna też szeroko obejmować nasze kulinarne dziedzictwo.

 

Propozycje będą oceniane

 

Według ministerstwa "Kanon kuchni polskiej"/"Polskie dziedzictwo kulinarne" powinno być punktem odniesienia dla restauratorów, szefów kuchni, szkół gastronomicznych, dziennikarzy, działaczy kulinarnych, polskich placówek dyplomatycznych oraz wszystkich innych, którzy będą chcieli włączyć się w promocję i propagowanie naszej kuchni.

 

Jak poinformowano, liczba i wybór propozycji jest nieograniczony, a na obecnym etapie istotne jest przede wszystkim przesyłanie propozycji dań lub potraw nawiązujących do narodowego kulinarnego dziedzictwa. Wszystkie propozycje zostaną przeanalizowane i ocenione przez powołany w tym celu zespół. Na dalszym etapie projektu będą przygotowywane przepisy kulinarne.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie