Papież Franciszek: uzależnienie od kupowania to "choroba psychiczna"

Świat
Papież Franciszek: uzależnienie od kupowania to "choroba psychiczna"
PAP/EPA/Claudio Peri

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek w czasie mszy w Watykanie, że konsumpcjonizm jest wrogiem hojności. Zachęcił do refleksji nad tym, jak można być bardziej wielkodusznym wobec biednych, w obliczu biedy na świecie i informacji o dzieciach umierających z głodu.

W kazaniu w kaplicy Domu świętej Marty Franciszek przypomniał słowa Jezusa: "Jak trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego".

 

Papież zauważył, że Jezus bywa nazywany czasem "komunistą". - Ale wiedział, że za bogactwem kryje się zawsze zły duch - dodał.

 

Wyjaśnił, że można być wielkodusznym przy pomocy małych gestów.

 

"Jeśli masz 40 par butów, oddaj połowę"

 

- Zajrzyjmy do naszych pokojów, do naszych szaf. Ile mam par butów? Jedną, dwie, trzy, cztery, czternaście, piętnaście, dwadzieścia. Każdy może tak powiedzieć. To trochę za dużo. Znałem prałata, który miał czterdzieści par - mówił Franciszek.

 

Następnie podkreślił: "Jeśli masz tyle butów, oddaj połowę. Ile masz ubrań, których nie nosisz albo zakładasz raz w roku? To jest sposób na hojność; dać to, co mamy, podzielić się".

 

Papież opowiadał, że znał kobietę, która zawsze w supermarkecie dodatkowo kupowała dla ubogich jedną dziesiątą tego, co dla siebie.

 

"Brak skromności to wróg hojności"

 

- Wielkodusznością możemy dokonywać cudów. To hojność małych gestów. Może nie wykonujemy ich, bo nie przychodzą nam do głowy - zauważył.

 

Franciszek wspomniał, że kiedy mieszkał w Buenos Aires w Argentynie, modna była "turystyka zakupowa", czyli weekendowe samolotowe wycieczki na zakupy w innych krajach. - Konsumpcjonizm to poważna choroba - ocenił.

 

- Wydawanie więcej niż potrzebujemy, brak skromności życia to wróg hojności - powiedział papież. Jego zdaniem trzeba modlić się o wyzwolenie z takiej postawy. Uzależnienie od kupowania to "choroba psychiczna" - wskazał.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie