Na listę UNESCO wpisano sport zgłoszony przez obie Koree

Świat
Na listę UNESCO wpisano sport zgłoszony przez obie Koree
PAP/EPA/YONHAP

Na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO wpisano w poniedziałek tradycyjne koreańskie zapasy. Komentatorzy uznają pierwszy wspólny wpis obu państw na tej liście za kolejny sygnał ocieplenia dwustronnych relacji.

Oba kraje połączyły swoje zgłoszenia w sprawie sportu, którego nazwę w Korei Płd. transkrybuje się jako ssireum, a w Korei Płn. - jako ssirum. Komitet Światowego Dziedzictwa przyjął ich wniosek w głosowaniu podczas poniedziałkowego zebrania na Mauritiusie.

 

Nowy zapis pojawił się już na liście na stronie internetowej UNESCO pod hasłem "tradycyjne koreańskie zapasy (ssirum/ssireum)".

 

Kapitalistyczna Korea Płd. i komunistyczna Korea Płn. wciąż są formalnie w stanie wojny, gdyż konflikt zbrojny z lat 1950-1953 zakończył się jedynie podpisaniem rozejmu. W ostatnich miesiącach relacje pomiędzy oboma krajami jednak ociepliły się, a rząd w Seulu wyrażał nadzieję na oficjalne zawarcie pokoju jeszcze w tym roku.

 

Poprawa relacji

 

Wspólne zgłoszenie oceniane jest jako najnowszy przykład poprawy dwustronnych relacji. - Przypomina to nam o kluczowej roli, jaką dziedzictwo kulturowe odgrywa w zacieśnianiu więzi, jako emocjonalny łącznik pomiędzy narodami - powiedziała dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay, która zachęcała oba kraje do połączenia zgłoszeń.

 

Zdarzało się już, że różne kraje razem zgłaszały przykłady niematerialnego dziedzictwa - na liście widnieje 35 wielonarodowych tradycji, jak choćby kuchnia śródziemnomorska czy sokolnictwo. Korea Płn. i Korea Płd. nie były jednak dotychczas skłonne do współpracy i swoje zgłoszenia wnosiły oddzielnie.

 

Danie Kimchi zgłoszone oddzielnie

 

Na przykład kultura wytwarzania i spożywania kiszonych warzyw kimchi została w 2013 roku zarejestrowana jako południowokoreańska, a dwa lata później osobno na listę wpisano podobną tradycję północnokoreańską. Ludowa forma pieśni Arirang z Korei Płd. znalazła się w zestawieniu w roku 2012, a wersja z Korei Płn. - dwa lata później.

 

Koreański sport jest trzecim na liście elementem niematerialnego dziedzictwa z Korei Płn. i dwudziestym z Korei Płd., licząc również tradycje odnotowane tam wspólnie z innymi krajami.

 

Tradycyjne zapasy cieszyły się w Korei Płd. popularnością do lat 90., ale obecnie ustąpiły miejsca nowoczesnym sportom i innym rozrywkom. Ssirum wciąż jest jednak popularne w Korei Płn., a co roku na przełomie lata i jesieni przy okazji święta chuseok w Pjongjangu urządzane są duże zawody, których zwycięzca otrzymuje w nagrodę byka.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie