Premier: Komisja Europejska dobrze postrzega ostatnie zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości

Polska

Zmiany, które ostatnio przeprowadziliśmy w wymiarze sprawiedliwości są bardzo dobrze postrzegane w Komisji Europejskiej - powiedział w niedzielę w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Jak podały źródła z polskiej delegacji i Komisji Europejskiej na marginesie odbywającego się w niedzielę szczytu UE w Brukseli premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claude'm Juncker

 

Premier na konferencji w Brukseli potwierdził, że odbył w niedzielę rozmowę z szefem Komisji Europejskiej.

 

- Była to bardzo pozytywna rozmowa, która potwierdziła z punktu widzenia przewodniczącego Junckera, że te zmiany, które przeprowadziliśmy (w wymiarze sprawiedliwości - red.) są postrzegane w Komisji Europejskiej bardzo dobrze, bardzo pozytywnie. Są postrzegane jako konstruktywny krok po naszej stronie - oświadczył Morawiecki.

 

Premier podkreślił, że z punktu widzenia przewodniczącego Junckera dobrze postrzegane są ostatnie zmiany dot. wymiaru sprawiedliwości w Polsce. 

 

- Zobaczymy jaki będzie dalszy bieg wydarzeń. Rozmawialiśmy tez o innych problemach, z którymi boryka się cała UE - dodał szef rządu. 

 

Nowelizacja ustawy

 

Senat przyjął w piątek wieczorem nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która przewiduje umożliwienie sędziom SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu. To spełnienie oczekiwań Komisji, a także odpowiedź na decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

19 października wydał on wstępne postanowienie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych, w tym: zawieszenia stosowania przepisów ustawy o SN dotyczących przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku; przywrócenia do orzekania sędziów, którzy w świetle nowych przepisów już zostali przeniesieni w stan spoczynku; powstrzymania się od wszelkich działań zmierzających do powołania sędziów SN na stanowiska, których dotyczą kwestionowane przepisy i wyznaczenia nowego I prezesa SN.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie