Wnioski po kontroli w suwalskiej policji. "Przełożeni wykazali się zbyt dużą nadgorliwością

Polska
Wnioski po kontroli w suwalskiej policji. "Przełożeni wykazali się zbyt dużą nadgorliwością
policja.pl

Kontrola w Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach wykazała, że funkcjonariusze, którzy według doniesień mieli pilnować posesji Jarosława Zielińskiego, nie działali na polecenie wiceministra SWiA, a swoich bezpośrednich przełożonych, którzy "wykazali się zbyt dużą nadgorliwością". Komendant główny zapowiedział działania dyscyplinujące wobec nich.

W anonimowym liście policjantów z Suwałki do posłanki Platformy Obywatelskiej Bożeny Kamińskiej, funkcjonariusze poprosili polityk o interwencję, pisząc, że "mają dość bycia pogardzanymi i traktowanymi zgodnie z potrzebami politycznymi wiceministra, pana Jarosława Zielińskiego".

 

Wskazywali m.in. że "jeden z patroli policji w Suwałkach od blisko dwóch lat pilnuje całą dobę posesji pana wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego", oraz że 'przebierają się w garnitury, zakładają okulary, wkładają na sztukę do ucha słuchawki od telefonów, by poważniej wyglądać i chodzą w pobliżu ministra".

 

Posłanka skierowała do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego interpelację w tej sprawie.

 

Gdy sprawa stała się głośna, miejscowa policja wyjaśniła, że bezpieczeństwo na drodze krajowej numer 8, gdzie codziennie w kierunku granicy z Litwą zmierzają tysiące samochodów, wymaga stałych patroli. W Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach zlecono jednak przeprowadzenie kontroli. 

 

Jej wynik omówiła w piątek policja i MSWiA. 

 

"Celem kontroli było sprawdzenie prawidłowości podejmowanych decyzji i czynności wykonywanych przez policjantów przy okazji wizyt i pobytu na terenie województwa podlaskiego Jarosława Zielińskiego, Sekretarza Stanu w MSWiA" - przekazała policja. 

 

"Funkcjonariusze działali na polecenie przełożonych"

 

Kontrolna nie wykazała, aby "policjanci bezpośrednio kierowani do wykonywania określonych zadań w jakikolwiek sposób naruszyli dyscyplinę służbową. Funkcjonariusze działali na polecenie przełożonych i zgodnie z obowiązującymi przepisami" - poinformowano.

 

Według rzecznika Komendy Głównej Policji, insp. Mariusza Ciarki, analiza dokumentów, a także przeprowadzone rozmowy z kadrą kierowniczą oraz policjantami nie potwierdziły, aby jakiekolwiek czynności związane z działaniami funkcjonariuszy podczas wizyt Sekretarza Stanu w MSWiA zlecane były osobiście przez wiceministra lub innych przedstawicieli ministerstwa. 

 

"Jednak jak wskazują wyniki kontroli, przełożeni wydający niektóre polecenia wykazali się zbyt dużą nadgorliwością, która mogła spotkać się z brakiem zrozumienia ze strony części funkcjonariuszy, a w konsekwencji także opinii publicznej" - wskazano.

 

"Wobec przełożonych wydających funkcjonariuszom polecenia wykraczające poza ustawowe obowiązki Policji będą wyciągane konsekwencje służbowe" - podkreśliło z kolei w komunikacie MSWiA.

 

ked/ml/ PAP polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie