Wkrótce nie będzie można już kupić zgrzewki piwa

Technologie
Wkrótce nie będzie można już kupić zgrzewki piwa
Pxhere

Carlsberg, jako pierwsza firma w branży piwowarskiej na świecie, zastępuje folię używaną do owijania wielopaków piwa. Puszki będą ze sobą sklejane za pomocą kropli specjalnego kleju. Dzięki temu zredukowana zostanie ilość odpadów z tworzyw sztucznych na świecie o ponad 1,2 tys. ton rocznie - odpowiada to 60 milionom plastikowych torebek.

Wprowadzenie innowacyjnego i przyjaznego środowisku opakowaniowa - zwanego Snap Pack - Carlsberg zapowiedział już we wrześniu podczas międzynarodowego EXPØ w Kopenhadze. Teraz folia sukcesywnie znika z opakowań piwa w krajach, w których działa Grupa Carlsberg.

 

A na butelkach ekologiczny atrament


Oprócz pionierskiego łączenia wielopaków piwa firma zapowiedziała także przejście na używanie certyfikowanych atramentów na etykietach butelek, co ma zwiększyć ich potencjał recyklingowy.


Wprowadziła również nowe powłoki na butelkach wielokrotnego użytku, które pomogą przedłużyć ich żywotność i tym samym ograniczyć ich wpływ na środowisko. Firma opracowała również nowy rodzaj kapsli o nazwie ZerO2, które eliminują tlen z butelki, aby piwo pozostało dłużej świeże.

 

W ocenach może być więcej plastiku niż ryb

 

Stosowanie plastikowych opakowań staje się coraz poważniejszym problemem. Co roku ok. 9 mln ton plastikowych odpadów trafia do mórz i oceanów. Według prognoz Programu Środowiskowego ONZ przy zachowaniu takiego tempa do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.


Wiele krajów zaczęło wprowadzać ograniczenia związane ze stosowaniem opakowań foliowych i plastikowych oraz np. stosowania plastikowych słomek do napojów.


Amerykańska sieć Starbucks zapowiedziała, że do 2020 r. wyeliminuje ze swoich kawiarni na całym świecie stosowanie plastikowych słomek. Podobne zmiany zapowiedziała sieć restauracji McDonald's.

 

Do więzienia za używanie plastikowych toreb


Niektóre kraje zaczynają wprowadzać bardzo surowe kary za stosowanie plastikowych toreb. W Kenii obowiązuje zakaz importu, produkcji i używania plastikowych toreb, a za jego złamanie grozi kara do czterech lat więzienia lub grzywna o równowartości do 38 tys. dolarów.


Plastikowe torby od dawna są uznawane za jedną z głównych przyczyn degradacji środowiska i problemów ze zdrowiem. Torby szkodzą polom uprawnym oraz sprzyjają wylęganiu się komarów przenoszących malarię i dengę.

 

W UE zakazy od 2021 r. 

 

W październiku państwa UE uzgodniły stanowisko w sprawie przepisów mających na celu wyeliminowanie z obiegu m.in. sztućców, talerzy i słomek z plastiku. Kraje UE chcą obciążenia producentów i importerów produktów zawierających plastik kosztami sprzątania

 

Zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku, dla którego dostępne są alternatywy, miałby obowiązywać od 2021 roku. Chodzi m.in. o patyczki higieniczne, sztućce plastikowe, talerzyki, słomki, mieszadełka czy patyczki do balonów.

 

WIDEO: Vision Urbanetic - pomysł Mercedesa na rozładowanie miejskich korków

 

 

grz/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze