Francja: blokady dróg w proteście przeciw podwyżce akcyzy na paliwa

Świat
Francja: blokady dróg w proteście przeciw podwyżce akcyzy na paliwa
PAP/EPA/JAVIER ETXEZARRETA

We Francji trwają blokady dróg, będące protestem przeciw niedawnej podwyżce akcyzy na paliwa. Choć protestujących jest o wiele mniej, to obserwatorzy ruch "żółtych kamizelek" już uznali za sukces. Na sobotę w Paryżu zwołano kolejną manifestację.

Od początku podkreślano, że "żółte kamizelki" - jak nazywa się protestujących - to ruch spontaniczny, oddolny, niezorganizowany. Widać to było w ubiegłą sobotę, w pierwszy dzień blokad, gdy ich uczestnicy byli często zagubieni, a ich akcje nieskoordynowane.


Obserwatorzy zauważają, że przygotowania do kolejnej manifestacji w Paryżu, w której uczestniczyć będą prawie wyłącznie przybysze z prowincji, powodują, że pojawiają się zalążki organizacji: wspólny wynajem autokarów czy łączenie kierowców z pasażerami (carpooling) w celu zmniejszenia zarówno kosztów podróży, jak i liczby wozów. Pojawiają się też rzeczniczki i rzecznicy "żółtych kamizelek".


"Twardy orzech do zgryzienia"


Ta ewolucja, jak i udokumentowane sondażami rosnące poparcie społeczne oraz niesłabnące echa w mediach, powodują, że obserwatorzy już mówią o sukcesie "żółtych kamizelek". Przewidują, że jeśli paryska manifestacja zgromadzi tłumy, ruch, nawet po zakończeniu blokad, będzie dla władz "twardym orzechem do zgryzienia".


Cytowany przez telewizję BFM rzecznik ruchu w Saint-Brieuc w Bretanii zapowiedział, że tylko połowa protestujących tam zamierza udać się do francuskiej stolicy, m.in. dlatego, że podróż jest zbyt kosztowna. Większość pozostałych zamierza w sobotę manifestować na miejscu. Według BFM TV podobne plany mają "żółte kamizelki" w innych regionach.


Rozumieją "ogólne wkurzenie"


Dziennik "Le Monde" przeprowadził ankietę wśród czytelników, z której wynika, że osoby zamożniejsze, mieszkające w dużych ośrodkach miejskich i przez to słabiej odczuwające akcyzę na paliwo, w imię ekologii gotowe są zaakceptować pewne podatki. Choć twierdzą, że rozumieją „ogólne wkurzenie, którego wyrazem jest ten ruch, nie popierają sposobu działania i odcinają się od wartości, jakie reprezentują ("żółte kamizelki") - tłumaczy interpretująca ankietę Cecile Bouanchaud.


"Żółte kamizelki" wywodzą się głównie z niewielkich miast. To osoby z klas średnich, którym się niezbyt dobrze powodzi. - Ta ankieta unaocznia przepaść, jaka dzieli dwie Francje - komentuje dziennikarka.


"Wielu manifestantów w ogóle już w nic nie wierzy"


Prezydent Francji Emmanuel Macron i przedstawiciele władz ostrzegali uczestników protestów przed "politykierskim wykorzystaniem ich ruchu". Ekspert od radykalnych ruchów politycznych Jean-Yves Camus stwierdził w wywiadzie dla "Le Monde", że "żółte kamizelki” „zdają się wymykać przedstawicielom wszystkich kierunków politycznych, łącznie z Marine Le Pen (przywódczynią skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego)".

 

Wszelkiego rodzaju podatki "i niepewność tych ludzi co do zatrudnienia, przyszłości ich dzieci, jak i zablokowanie windy społecznej (możliwości awansu społecznego poprzez wykształcenie i pracę), to wystarczające składniki do zakwestionowania prawowitości władzy" - tłumaczył Camus.


- Nie jest wykluczone, że wielu manifestantów w ogóle już w nic nie wierzy: ani w Zjednoczenie Narodowe, ani nawet w to, że warto głosować - wskazuje badacz i zastanawia się, czy największym zagrożeniem dla kolejnych wyborów nie będzie masowa absencja.


"Polityczna przemiana Francji"


Politolog Jerome Saint-Marie przypomniał na łamach "Le Figaro", że prezydent Macron wybrany został przez elektorat wywodzący się z lewicy, centrum i prawicy, ale że "tej różnorodności politycznej towarzyszyła spora jednorodność społeczna", a tradycyjne partie lewicy i prawicy przestały się liczyć.


Ekspert twierdzi, że wytworzył się wtedy "blok elitarny", jednoczący "rzeczywistą elitę i tych, którzy chcieliby w niej być". Po przeciwnej stronie - przekonuje politolog - powstał "blok ludowy", składający się z niemożliwych do pogodzenia skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego i skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej Jean-Luca Melenchona.


- Taka sytuacja zdawała się gwarantować trwanie „macronizmu", ale pojawiły się "żółte kamizelki", które mogą wszystko odwrócić. Oddolna mobilizacja, niezważająca na przynależność polityczną i związkową, stwarza pewną formę zjednoczenia społecznego - przekonuje politolog.


I ostrzega, że "podział, jaki Emmanuel Macron próbuje przeprowadzić między »postępowcami« i »populistami«, przybiera coraz bardziej kłujący w oczy wymiar". Saint-Marie przewiduje, że rodzący się blok ludowy, dla którego sygnałem są "żółte kamizelki", powoduje "kontynuację i przyspieszenie politycznej przemiany Francji".

 

WIDEO: Francuzi blokowali drogi w proteście przeciwko wzrostowi akcyzy na paliwo. Jedna osoba zginęła

 

 

 

 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie