Ukraina: dążenie do członkostwa w UE i NATO będzie zapisane w konstytucji

Świat
Ukraina: dążenie do członkostwa w UE i NATO będzie zapisane w konstytucji
Polsat News

- Rozłączamy się ostatecznie i bezpowrotnie. Rosja jako państwo agresor nie ma prawa weta wobec naszego wejścia do NATO i UE. Jest to suwerenne prawo Ukrainy, która z przekonaniem kroczy własną drogą - powiedział w parlamencie. Decyzję o zmianie konstytucji poparło w głosowaniu 311 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej. Większość konstytucyjną na Ukrainie wynosi 300 posłów.

Prezydent Petro Poroszenko przed głosowaniem mówił, że uchwalenie tych zmian będzie sygnałem dla Rosji.

 

Poroszenko wyjaśnił, że niezależnie od tego, kto będzie pełnił władzę w jego kraju, będzie on zmuszony do realizacji strategicznego celu, jakim jest wejście do UE i NATO.

 

- Jestem przekonany, że gdybyśmy byli członkami Sojuszu, Rosja nigdy nie ośmieliłaby się zaanektować Krymu i nie śmiałaby wtargnąć do Donbasu. Agresję przeciwko Ukrainie Kreml rozpoczął wtedy, gdy reżim (b. prezydenta Wiktora) Janukowycza ogłosił nieprzystępowanie do bloków - powiedział.

 

Poroszenko podkreślił, że Ukraina nie zmierza do członkostwa w NATO z pustymi rękami. 

 

- W ostatnich latach stworzyliśmy silną armię, która posiada ogromne doświadczenie w odpieraniu rosyjskiej agresji. Nasze siły zbrojne, cała Ukraina, znacząco wzmocni wschodnią flankę Sojuszu - ocenił prezydent.

 

We wrześniu ukraińska Fundacja Demokratyczni Inicjatywy przedstawiła wyniki swego sondażu w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO. Sondaż pokazał, że od 2012 roku w kraju tym liczba zwolenników wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego wzrosła trzykrotnie.

 

W 2012 roku wejście do NATO popierało jedynie 13 proc. Ukraińców. W sierpniu bieżącego roku było ich 42 proc. Gdyby referendum w sprawie wejścia do NATO odbywało się w sierpniu, wzięłoby w nim udział 63 proc. obywateli. 67 proc. respondentów zadeklarowało, że głosowałoby za, 28 proc. byłoby przeciwko, a 5 proc. nie potrafiło określić swojego zdania.

 

W czerwcu Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę o bezpieczeństwie narodowym, w której jako główne cele polityki zagranicznej wskazano integrację z UE i NATO.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie