Ryanair likwiduje ostatnie połączenie z Lotniska Chopina. "Zbyt wysokie koszty"

Biznes
Ryanair likwiduje ostatnie połączenie z Lotniska Chopina. "Zbyt wysokie koszty"
Reuters

Irlandzkie linie lotnicze Ryanair nie będą realizowały żadnych połączeń z Lotniska Chopina. Przewoźnik ogłosił, że wkrótce zamyka swoje ostatnie połączenie z warszawskim lotniskiem z powodu zbyt dużych kosztów. Samoloty, które kursują teraz między Szczecinem a stolicą, od kwietnia przyszłego roku będą lądowały w Krakowie.

Z systemu rezerwacyjnego przewoźnika wynika, że po 7 stycznia 2019 r. nie będzie on realizował bezpośrednich lotów między Szczecinem a Lotniskiem Chopina w Warszawie - poinformował branżowy portal pasazer.com.

 

Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Europę Wschodnią i Bałkany w Ryanair przekazała, że powodem są wysokie koszty na warszawskim lotnisku. Pasażeowie odwołanych rejsów zostali już poinformowani o sposobach zwrotu pieniędzy lub możliwości zmiany rezerwacji  

 

Połączenia między Szczecinem a Warszawą były ostatnimi jakie przewoźnik realizował z Lotniska Chopina. Od kwietnia z Pomorza Zachodniego samoloty Ryanaira będą latały do Krakowa.

 

W sumie w przyszłym roku pasażerowie irlandzkich tanich linii będą mieli do wyboru trzy połączenia krajowe: Wrocław - Gdańsk, Gdańsk - Kraków oraz Szczecin - Kraków.

 

Ryanair stawia na Modlin

 

Ryanair stopniowo ograniczał swoją obecność na Lotnisku Chopina, skąd latał wcześniej także do Gdańska i Wrocławia. Te połączenia zawieszono w 2017 roku. Powodem były zbyt odległe stanowiska postojowe, które dla irlandzkiego przewoźnika przeznaczyło Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL), które zarządza Lotniskiem Chopina i jest jednym z udziałowców lotniska w Modlinie.

 

- Tak odległe, że czas przejazdu autobusem do samolotu wynosił 20 minut. A ponieważ są to trasy o charakterze biznesowym, do tego realizowane po 3 razy dziennie, była to dla nas sytuacja nie do zaakceptowania - tłumaczył w rozmowie z Fly4free.pl Juliusz Komorek, dyrektor ds. regulacyjnych i prawnych Ryanaira. 

 

W grudniu 2017 r. Ryanair złożył oficjalną skargę w Departamencie Konkurencji Komisji Europejskiej na naruszenie konkurencji przez PPL.

 

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że Ryanair jest liderem pod względem liczby przewiezionych pasażerów. w pierwszym kwartale 2018 roku irlandzki przewoźnik przewiózł ponad 2,5 mln pasażerów, wyprzedzając PLL LOT oraz Wizz Air.

 

Ryanair obecny jest głównie na lotnisku w Modlinie. W zimowym rozkładzie lotów w swojej siatce połączeń ma tam aż 47 kierunków.

paw/ml/ pasazer.com, Fly4free.pl, polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze