Dziewięcioro uczniów ze szkoły w Policach zachorowało na wirusowe zapalenie opon mózgowych

Polska

Dziewięcioro uczniów z Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach (Zachodniopomorskie) trafiło do szczecińskiego szpitala po zdiagnozowaniu u nich wirusowego zapalenie opon mózgowych. Stan chorych nastolatków jest dobry, część została już wypisana do domu. Według polickiego sanepidu, mieli najłagodniejszą formę tej choroby. W szkole wdrożono działania profilaktyczne.

- Pacjenci są w stanie dobrym, narzekali na bóle głowy, mieli wymioty, mdłości, skarżyli się na sztywnienie karku - powiedziała Polsat News Natalia Andruczyk, rzeczniczka wojewódzkiego szpitala zespolonego w Szczecinie.

 

Taki przebieg ma z reguły pierwsza, dość łagodna faza choroby. Dlatego - jak podkreślają lekarze - nie należy lekceważyć objawów. W skrajnych przypadkach wirusowe zapalenie opon mózgowych może nawet doprowadzić chorego do śpiączki.

 

Wirus rozprzestrzenia się przez bezpośredni kontakt: drogą kropelkową lub pokarmową, bardzo ważna jest higiena rąk.

 

Wzrost zachorowań na Pomorzu Zachodnim

 

Do Zespołu Szkół w Policach uczęszcza około tysiąca uczniów. Jest tam także internat i pływalnia. Lekarze podkreślają, że w tak dużym skupisku ludzi choroba mogła się łatwo rozprzestrzenić.

 

W placówce wdrożono już działania profilaktyczne. - Większa dbałość o higienę, regularne wietrzenie klas, zwiększona dezynfekcja sanitariatów - wyliczał dyrektor Agata Jarymowicz.

 

W ubiegłym roku na zapalenie opon na Pomorzu Zachodnim zachorowało 47 osób. W tym roku już 66.

paw/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie