Bili 58-latka i transmitowali to w internecie. Akt oskarżenia

Polska
Bili 58-latka i transmitowali to w internecie. Akt oskarżenia
Polsat News

Do trzech lat więzienia grozi trzem mężczyznom oskarżonym o pobicie 58-latka w sierpniu 2018 r. w mieszkaniu w Gdańsku. Zdarzenie oskarżeni nagrywali na żywo na telefonie komórkowym i umieścili je w Internecie.

O skierowaniu aktu oskarżenia w tej sprawie do sądu poinformowała w środę rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

 

Do przestępstwa doszło 24 sierpnia 2018 roku w godzinach nocnych w Gdańsku-Nowym Porcie.

 

Według prokuratury trzech mężczyzn w wieku od 19 do 29 lat wtargnęło do mieszkania sąsiada, a następnie wzięło udział w jego pobiciu. 58-letni pokrzywdzony wcześniej zwrócił im uwagę na głośne zachowanie. Napastnicy uderzali mężczyznę rękoma i kopali po całym ciele. Ofiara doznała licznych stłuczeń. Zaatakowany mężczyzna doznał naruszenia czynności narządów ciała na czas poniżej siedmiu dni, ale był narażony na powstanie poważniejszych obrażeń.

 

Patostreamerzy

 

- Jeden ze sprawców, używając telefonu komórkowego, transmitował przebieg zdarzenia na swoim kanale na portalu YouTube. Nagrany film został zaprezentowany również na stronach Facebooka. Nagranie i prezentacja filmu stanowiły wyraz zjawiska "patostream". Było ono oglądane i śledzone przez internautów, którzy powiadomili o nim funkcjonariuszy policji - wyjaśniła Wawryniuk.

 

Oprócz pobicia mężczyznom zarzucono także naruszenie miru domowego.

 

Wszyscy trzej oskarżeni przyznali się do winy. Jeden z nich był wcześniej karany. Na wniosek prokuratury sąd zdecydował o umieszczeniu mężczyzn w areszcie.

 

Policja zatrzymała mężczyzn po kilku godzinach od przestępstwa.

 

Na filmie dostępnym w Internecie było widać m.in., jak dwóch mężczyzn wychodzi na klatkę schodową, po czym jeden z nich siłą wchodzi do mieszkania obok i okłada pięściami mieszkającego tam mężczyznę.

 

Zawiadomienie do gdańskiej komendy policji o możliwości popełnienia przestępstwa wpłynęło tuż po zdarzeniu od Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Jednak już wcześniej policja miała sygnały, że w Internecie zobaczyć można materiał, w którym zarejestrowano atak na mężczyznę. Funkcjonariusze przyjęli też potem zawiadomienie o pobiciu od pokrzywdzonego mieszkańca Gdańska.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie