Szef Nissana Carlos Ghosn aresztowany. Akcje Renault-Nissan-Mitsubishi mocno w dół

Moto
Szef Nissana Carlos Ghosn aresztowany. Akcje Renault-Nissan-Mitsubishi mocno w dół
PAP/EPA/EMMA FOSTER

Jeden z czołowych dyrektorów branży motoryzacyjnej, przewodniczący i dyrektor naczelny Renault-Nissan-Mitsubishi Carlos Ghosn został aresztowany w Tokio za domniemane zdefraudowanie pieniędzy firmowych i zaniżenie swoich dochodów o ponad 44 mln dolarów w ciągu pięciu lat. Po ujawnieniu zarzutów notowania spółek, którymi zarządzał, gwałtownie spadły.

Specjalny zespół dochodzeniowy Prokuratury Okręgowej w Tokio aresztował w poniedziałek Carlosa Ghosna oraz wiceprezesa Nissana Motor Co Grega Kellego. Prokuratorzy podejrzewają, że obaj systematycznie zaniżali dochody Ghosna przed akcjonariuszami. W efekcie w zeznaniach finansowych od 2015 roku mogli oni zataić około 5 miliardów jenów (ponad 44 miliony dolarów).

 

Maksymalna kara w Japonii za złożenie fałszywego oświadczenia finansowego wynosi do 10 lat więzienia oraz nakłada na sprawcę grzywnę w wysokości do 10 milionów jenów (89 tys. dolarów) - podała japońska agencja prasowa Jiji Press.

 

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Jokohamie prezes Nissan Motor Hiroto Saikawa, ogłosił, że na posiedzeniu rady dyrektorów zaproponuje usuniecie Carlosa Ghosna ze stanowiska przewodniczącego ze względu na poważne i nieakceptowalne naruszenia finansowe. Podobne stanowisko przedstawił prezes Mitsubishi Takehiko Kakiuchi zapewniając, że niezwłocznie rozpocznie dochodzenie wewnętrzne i będzie wnioskował o natychmiastowe usunięcie Ghosna z funkcji prezesa.

 

PAP/EPA/CHRISTOPHER JUEPAP/EPA/CHRISTOPHER JUE

W oficjalnym oświadczeniu firma Nissan poinformowała, że spółka wszczęła wewnętrzne śledztwo po sygnałach o naruszeniach finansowych od jednego z pracowników. Kilkumiesięczne dochodzenie wykazało, że przez wiele lat zarówno Ghosn, jak i Kelly, zgłaszali zaniżone kwoty w raporcie finansowym na giełdzie w Tokio, a także mieli dopuścić się wielu innych oszustw, takich jak m.in. osobiste wykorzystanie majątku firmy. Nissan zapewnił, że ściśle współpracuje z japońską prokuraturą.

 

Dotychczas Ghosn i Kelly nie odnieśli się do zarzutów.

 

Sojusz kapitałowy zagrożony

 

Carlos Ghosn jest brazylijsko-francuskim biznesmen pochodzenia libańskiego od lat mieszkającym we Francji. Jako pomysłodawca strategicznego sojuszu między trzema producentami samochodów Renault, Nissanem i Mitsubishi stworzył alias, który z powodzeniem mógł konkurować z innymi motoryzacyjnymi potęgami, takimi jak Volkswagen, Toyota i General Motors.

 

Ghosn został dyrektorem operacyjnym Nissana w 1999 roku, a prezydentem spółki w 2000 roku. Później awansował na przewodniczącego firmy i gdy Nissan popadł w kłopoty finansowe pod koniec lat 90. w wyniku zawirowań japońskiej gospodarki, Gohsn doprowadził do zawarcia sojuszu kapitałowego Renault-Nissan, ratując spółkę przed bankructwem. Wdrożył gruntowne zmiany restrukturyzacyjne takie jak: zamykanie fabryk, redukcja miejsc pracy i głębokie cięcia w kosztach zakupu materiałów. W rezultacie Nissan znacząco obniżył koszty i oprocentowane długi, osiągając wyraźny zwrot w biznesie. W 2016 roku do sojuszu dołączyła kolejna spółka - Mitsubishi.

 

Aresztowanie Carlosa Ghosna może uderzyć w strategię biznesową trójstronnego sojuszu Nissana, francuskiego giganta samochodowego Renault oraz Mitsubishi Motors Corp., zagrażając nie tylko sojuszowi, lecz także wpływając na finansowe dochody spółek.

 

W poniedziałek notowania Renault na giełdzie w Paryżu spadły o ponad 8 proc. We wtorek na tokijskiej giełdzie akcje Nissana zanotowały spadek o 5,5 proc., podczas gdy Mitsubishi o prawie 7 proc.

 

ked/ dro/ Jiji Press, Forbes
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie