Odwracają pomnik przy rondzie Jazdy Polskiej. Będzie widoczny jego przód, a nie końskie zady

Polska

We wtorek i środę specjalistyczna firma obróci pomnik Tysiąclecia Jazdy Polskiej na skraju Pola Mokotowskiego w stolicy. W efekcie wszyscy uczestnicy ruchu na rondzie Jazdy Polskiej będą widzieli przód pomnika, a nie końskie zady. Przedsięwzięcie finansuje miasto. Koszt operacji to 110 tys. zł brutto. Tyle ma pochłonąć obrócenie pomnika, konserwacja i renowacja rzeźby na cokole.

Jak poinformował dyrektor stołecznego Zarządu Terenów Publicznych Arkadiusz Łapkiewicz, prace odbywają się na podstawie stanowiska członków Komisji Kultury i Promocji Miasta w radzie miasta w 2016 r., którzy wyrazili wolę zmiany orientacji pomnika z południowej na północno-wschodnią.

 

Noc spędzą na ziemi

 

Prace zaplanowano na dwa dni. Rozpoczęły się we wtorek między godz. 4 a 5 rano. Ze wsparciem policji dźwig podjechał koło pomnika wcześniej ułożoną drogą z płyt. Z tego miejsca odbywa się operacja obracania.

 

- Z tego, co wiem, prace jeszcze trwają, ponieważ mieliśmy problem z odspojeniem pomnika od podstawy, od kolumny. Przed godz. 14 uzyskałem zdjęcie, że pomnik udało się unieść - powiedział Łapkiewicz.

 

- W tej chwili mamy do dyspozycji wykonawcę, który realizuje prace na nasze zlecenie, na podstawie umowy z Zarządem Terenów Publicznych - wskazał.

 

Zaznaczył, że wykonawca dysponuje dużym, 60-tonowym dźwigiem i dwoma podnośnikami koszowymi we wtorek i środę, więc stara się zrealizować prace w ciągu tych dwóch dni. - Jutro będziemy potwierdzać, w jaki sposób prace postępowały od dzisiaj i na jakim jesteśmy etapie - dodał.

 

Noc z wtorku na środę "konie" spędzą na ziemi. 

 

Przedsięwzięcie finansuje Warszawa z budżetu Zarządu Terenów Publicznych. Koszt operacji to 110 tys. zł brutto. Tyle ma pochłonąć obrócenie pomnika, konserwacja i renowacja rzeźby na cokole.

 

Pierwotnie był odwrócony przodem

 

- Z założenia historycznego i pomysłu autora Mieczysława Naruszewicza pomnik miał stanąć na skarpie Trasy Łazienkowskiej. Ze względu na niestabilne warunki geologiczne podjęto decyzję - prawdopodobnie w 1988 r. - żeby relokować pomnik w nową lokalizację. Natomiast nie podjęto decyzji, żeby go reorientować, bo stojący w pierwotnej lokalizacji na skarpie Trasy Łazienkowskiej pomnik był odwrócony przodem do poruszających się trasą. Tę korektę w tej chwili realizujemy - wyjaśnił Łapkiewicz.

 

Inicjatywa budowy monumentu upamiętniającego polską jazdę i kawalerię pojawiła się w 1978 r. Monument miał stanąć na skarpie Trasy Łazienkowskiej u wylotu ulicy Jazdów. Z uwagi na niestabilne warunki geologiczne zdecydowano jednak o zmianie lokalizacji na obecną. Monument odsłonięto 3 maja 1994. Rzeźba przedstawia dwóch jeźdźców galopujących na koniach: piastowskiego pancernego z włócznią i ułana z szablą w wyciągniętej dłoni, co symbolizuje początek i koniec polskich formacji konnych.

 

Poniżej: rondo Jazdy Polskiej w Warszawie

 

 

 

paw/ PAP, Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie