Koalicja KO, SLD i PSL w sejmiku województwa śląskiego

Polska
Koalicja KO, SLD i PSL w sejmiku województwa śląskiego
Polsat News

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, SLD i PSL zawarli we wtorek umowę koalicyjną w Sejmiku Województwa Śląskiego. Dzięki temu choć PiS wygrało tu wybory uzyskując 22 mandaty, koalicja ma 23 radnych. PiS będzie rządziło samodzielnie w 6 spośród 16 sejmików, w jednym - w koalicji; w dziewięciu - większość mandatów ma Koalicja Obywatelska w koalicji z innymi partiami lub sama (w jednym).

- Zgodnie z umową koalicyjną podział miejsc w przyszłym zarządzie woj. śląskiego przewiduje po dwa miejsca dla KO i SLD oraz jedno dla PSL - poinformował podczas briefingu w Katowicach szef śląskiej Platformy Obywatelskiej i marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa. Zastrzegł, że umowa koalicyjna musi jeszcze zostać potwierdzona wynikiem głosowania ws. wyboru przewodniczącego sejmiku oraz marszałka woj. śląskiego, co - zgodnie z wolą ugrupowań tworzących koalicję - ma nastąpić w środę.

 

Komisarz Wyborczy w Katowicach wyznaczył pierwszą sesję Sejmiku Woj. Śląskiego szóstej kadencji na 21 listopada. Radni dotychczasowej koalicji przekonywali w ostatnich dniach, że utrzymają władzę w regionie; radni PiS, które uzyskało najwięcej mandatów mówili, że okaże się to na pierwszej sesji.

 

W poprzedniej, piątej kadencji samorządu, województwem śląskim rządziła koalicja: PO, PSL, SLD i Śląskiej Partii Regionalnej.

 

W październikowych wyborach PiS uzyskało 22 mandaty. Koalicja Obywatelska zdobyła 20 mandatów, SLD wprowadziło 2 radnych, a PSL - 1 (regionaliści nie są reprezentowani). Aby nadal rządzić regionem, przedstawiciele KO, SLD i PSL musieli porozumieć się ws. zawarcia koalicji.

las/dro/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie