Zmarł Andrzej Grembowicz, twórca scenariuszy do "Ekstradycji" i "Rancza"

Kultura
Zmarł Andrzej Grembowicz, twórca scenariuszy do "Ekstradycji" i "Rancza"
Aw58/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-4.0

Andrzej Grembowicz, twórca scenariuszy popularnych seriali, m.in. "Ekstradycji" i "Rancza", zmarł w wieku 60 lat. Czytelnicy znali go też pod pseudonimem literackim Robert Brutter.

O śmierci Grembowicza poinformowała w mediach społecznościowych Ilona Łepkowska, nazywając jego śmierć "wielką stratą". Wspominała jego zawodowy kunszt, pracowitość i skromność.

 

Scenarzysta i pisarz odszedł w niedzielę po długiej chorobie. Andrzej Grembowicz tworzył scenariusze do licznych polskich seriali, z których największym sukcesem okazała się "Ekstradycja". Pozostałe produkcje telewizyjne, do których pisał scenariusze, to m.in.: "Rodzina zastępcza", "Dziewczyny ze Lwowa" i "Ranczo". Na potrzeby ostatniego z wymienionych stworzył również kilka piosenek.

 

 

Autor książek i sztuk teatralnych

 

Współtworzył także filmy: "Nocne graffiti" Macieja Dutkiewicza z Markiem Kondratem, "Fuks" również w reżyserii Dutkiewicza, z Maciejem Stuhrem i Agnieszką Krukówną, "Wtorek" Witolda Adamka z Pawłem Kukizem i Kingą Preis, czy "Wszystko będzie dobrze" w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego, z Robertem Więckiewiczem.

 

Pod pseudonimem Robert Brutter pisał utwory literackie: "Spadek na życzenie", "Parszywy dublet", "Nie opłaca się bić Maxa". W 1992 roku, za książkę sensacyjną "Rekontra", zdobył I nagrodę w konkursie im. Alistaira MacLaina. Współtworzył też sztuki teatralne, m.in. "Myszki", "Matkę chrzestną", "Impuls" (wszystkie trzy we współpracy z Maciejem Dutkiewiczem) oraz "Bal".

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie