Nagranie z momentu odnalezienia wraku argentyńskiego okrętu podwodnego

Świat

Amerykańska firma poszukiwawcza Ocean Infinity opublikowała nagranie momentu zlokalizowania argentyńskiego okrętu podwodnego ARA San Juan, który zaginął niemal rok temu. Wrak znalazła zdalnie sterowana sonda podwodna.

W sobotę władze Argentyny podały, że udało się określić położenie zaginionego 15 listopada 2017 r. okrętu podwodnego ARA San Juan obsługiwanego przez 44-osobową załogę.

 

- Teraz rozpoczyna się faza poważnych śledztw w celu dojścia do prawdy - oświadczył prezydent Argentyny Mauricio Macri, który zarządził trzy dni żałoby. Załogę okrętu nazwał bohaterami. Ich krewnym życzył "siły, by uporali się z tym trudnym momentem".

 


Okręt znajduje się 800 m pod powierzchnią wody w pobliżu Półwyspu Valdes w argentyńskiej Patagonii. Na pokładzie była m.in. Eliana Krawczyk, pierwsza kobieta oficer pływająca na okrętach podwodnych.


Próby zlokalizowania zaginionego okrętu podejmowały łodzie i samoloty z 13 państw.

 

Reuters

 

 

Reuters

Tuż przed zaginięciem dowództwo okrętu sygnalizowało spięcie w baterii akumulatorów. W okolicach, gdzie znajdowała się jednostka, odnotowano echo silnej eksplozji. Co stało się z okrętem, wykaże śledztwo.

 

Reuters

 

Reuters

 

prz/dro/ AP, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie