Polska przekazała informację ws. realizacji decyzji TSUE dotyczącej Sądu Najwyższego

Świat
Polska przekazała informację ws. realizacji decyzji TSUE dotyczącej Sądu Najwyższego
Polsat News

- Polska przekazała do Komisji Europejskiej informację ws. realizacji decyzji TSUE dotyczącej Sądu Najwyższego - poinformowało nieoficjalnie źródło PAP. - Przekazaliśmy pakiet bardzo konkretnych działań - podał zastrzegając anonimowość dyplomata. Wcześniej złożenie odpowiedzi "w terminie" zapowiadał szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz.

W poniedziałek mijał termin na powiadomienie KE o działaniach podjętych przez polskie władze w celu pełnego zastosowania się do decyzji TSUE. 19 października Trybunał zdecydował wstępnie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia, w stan spoczynku. TSUE chciał m.in., by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku, byli przywróceni do orzekania.

 

"Termin jest jeszcze otwarty"

 

Czaputowicz po spotkaniu Rady ds. Zagranicznych w Brukseli był dopytywany, czy jego słowa o tym, że trwają jeszcze rozważania i dyskusje nad informacją rządu dla KE, oznaczają, że na kilka godzin przed upływem terminu jej przesłania do KE ta informacja jest jeszcze niegotowa.

 

- Nie, nie. To oznacza po prostu to, że my w terminie (ją) wyślemy. Po prostu termin jeszcze jest otwarty, więc wyślemy w terminie, nie przed czasem, ale w terminie - powiedział szef MSZ.

 

Zaznaczył, że przed wysłaniem odpowiedzi do KE nie chce informować o jej treści. - Komisja Europejska myślę, że sama poinformuje, ewentualnie jutro zobaczymy, jaka będzie decyzja, czy jakieś tezy przedstawić. Przed wysłaniem nie chcemy informować o treści - powiedział minister.

 

Zaznaczył, że on sam, a także premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie już mówili, że Polska jest otwarta na oczekiwania Komisji Europejskiej. - Tutaj chodzi o pokazanie, co Polska zrobiła w tym czasie - mówił Czaputowicz.

bas/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie