Fundacja Kai Godek napisała do prezes TK ws. aborcji. "Jak zrozumieć ponad roczną bezczynność?"

Polska
Fundacja Kai Godek napisała do prezes TK ws. aborcji. "Jak zrozumieć ponad roczną bezczynność?"
Polsat News

Fundacja Życie i Rodzina zaapelowała do prezes Trybunału Konstytucyjnego o pilne rozpatrzenie złożonego ponad rok temu wniosku w sprawie niekonstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej dot. aborcji. "Obiecała Pani zająć się nim »bez zbędnej zwłoki«. Jak zatem rozumieć ponad roczną bezczynność Pani i instytucji, którą Pani zawiaduje?" - czytamy w petycji skierowanej do Julii Przyłębskiej.

Wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej, dopuszczającej aborcję ze względu na podejrzenie upośledzenia lub nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu nienarodzonego dziecka, trafił do Trybunału Konstytucyjnego 27 października 2017 r. Dokument autorstwa posła Bartłomieja Wróblewskiego poparło wówczas 107 posłów z różnych ugrupowań, czyli ponad dwa razy więcej niż jest to wymagane.

 

Prezes TK Julia Przyłębska - informuje uzasadnienie petycji - pomimo publicznych zapewnień o podjęciu prac "bez nieuzasadnionej zwłoki" i o "szczególnym charakterze" wniosku, przez ponad rok nie zadziałała w tej sprawie. Zważywszy, że Trybunał nie jest zobligowany do zajęcia się wnioskiem w konkretnych ramach czasowych, "uratowanie dzieci zabijanych za podejrzenie o upośledzenie lub chorobę jest zależne od zwykłej ludzkiej wrażliwości" - czytamy w uzasadnieniu złożenia petycji.

 

"Niepełnosprawne maluchy muszą poczekać"

 

"Przez cały ten rok obojętności Trybunału na kaźń dzieci, sędziowie mieli czas, by zająć się takimi problemami jak składki na ubezpieczenia społeczne, czy gry hazardowe. Niepełnosprawne maluchy muszą poczekać na swoją kolej - oczywiście te, które zdążą" - napisała Fundacja Życie i Rodzina kierowana przez Kaję Godek, która jest także pełnomocniczką Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję".

 

Komitet czeka także na podjęcie parlamentarnych prac nad obywatelskim projektem pod tą samą nazwą. Specjalnie powołana w tym celu podkomisja zwleka jednak choćby ze zorganizowaniem swoich spotkań.

zdr/ KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie